Treść artykułu

Niewidomy mężczyzna z białą laską idzie pośród zielonych drzew

Parki narodowe zapraszają osoby z niepełnosprawnościami

O tym, co mogą zrobić parki narodowe i krajobrazowe, aby mieć dostępną ofertę dla osób z niepełnosprawnościami rozmawiali specjaliści podczas webinaru zorganizowanego przez PFRON.

Na początku spotkania Małgorzata Tokarska, ekspert w zakresie turystyki, opowiadała o tym, jak zorganizować wyjazd turystyczny dla osób z niepełnosprawnościami. Wspomniała również o tym, że dla osób z niepełnosprawnościami turystyka to forma rehabilitacji.

− Takie wyjazdy wymagają dużej logistyki i nie ma tu miejsca na improwizacje. Cztery ważne elementy, gdzie powinna być zapewniona dostępność to: informacja, transport, infrastruktura i usługi. Oferta dla takich odbiorców musi być traktowana kompleksowo – mówiła specjalistka.

Parki Narodowe zapraszają osoby z niepełnosprawnościami

Magdalena Kowalewska opowiadała, jakie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami wprowadzono w Narwiańskim Parku Narodowym w ramach projektu „Przyroda Narwi przyjazna dla wszystkich”. Celem przedsięwzięcia było dostosowanie ekspozycji przyrodniczej w Ośrodku Edukacji Młynarzówka dla osób z dysfunkcją narządu wzroku oraz słuchu. Zagospodarowano teren tak, aby znalazły się tam miejsca odpoczynku. Zamontowano tablice edukacyjne, mapy i plany tyflograficzne. Łazienkę dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Opracowano scenariusze zajęć edukacyjnych dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz zakupiono pomoce edukacyjne. Pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie obsługi turystów ze szczególnymi potrzebami. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://npn.pl/.

Tatry dla wszystkich

Anna Pikus z Tatrzańskiego Parku Narodowego mówiła o wprowadzaniu dostępności na tym obszarze. Specjalistka wspominała o tym, że miejsce to stanowi ogromne wyzwanie z powodu swojego krajobrazu – wysokich gór, a także zmiennej pogody.

W ramach obecnie realizowanego projektu Dolina Strążyska zostanie dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach oraz z dysfunkcją narządu wzroku. Aby umożliwić osobom z niepełnosprawnością czterokończynową poruszanie się po górach, kupione zostaną dwa urządzenia Joelette, wykorzystywane do transportu (rozwiązanie to było już testowane w Tatrach).

Co więcej, Centrum Edukacji Przyrodniczej, Punkt Informacji Turystycznej oraz punkty wejścia do Doliny Strążyskiej i Doliny Małej Łąki zostaną wyposażone w pętle indukcyjne. Materiały edukacyjne będą przetłumaczone na język migowy, pojawią się audiodeskrypcje, wydany zostanie przewodnik po najpopularniejszych szlakach tłumaczony na PJM. Będą też organizowane wycieczki i zajęcia edukacyjne dla osób z niepełnosprawnościami. W planach jest też stworzenie niezwykłej wystawy „Ciemność i cisza – o zwierzętach, które nie widzą i nie słyszą”. Informacje o wydarzeniach będą publikowane na stronie: https://tpn.pl/nowosci.

Zajęcza dolina zaprasza

Trójmiejski Park Krajobrazowy jest również otwarty dla osób z niepełnosprawnościami. Obecnie pracownicy realizują działanie, którego celem jest stworzenie dostępnej ścieżki dydaktycznej w Dolinie Zajęczej. Będzie to pierwszy szlak na terenie parku dostosowany do osób ze szczególnymi potrzebami.

W ramach projektu zaplanowano: przygotowanie nawierzchni dostępnej dla osób z problemami poruszania się, stworzenie aplikacji na telefon wykorzystującej technikę OCR, przygotowanie płaskorzeźb i tablic edukacyjnych, przeszkolenie personelu w zakresie savoir-vivre obsługi osób z niepełnosprawnościami. Stworzone zostaną też scenariusze zajęć terenowych dla osób w różnym wieku oraz z różnymi potrzebami. Zgodnie z planami Dolina Zajęcza powinna być dostępna dla odwiedzających na początku sierpnia br. Więcej informacji na stronie: https://pomorskieparki.pl/

Temat turystyki dostępnej był już poruszany w naszym serwisie w informacji: https://pzn.org.pl/turystyka-dla-kazdego-w-tym-dla-osob-z-niepelnosprawnoscia/

JR/Centrum Komunikacji PZN