Treść artykułu

Prelegenci na spotkaniu prasowym

Pacjent z cukrzycą nie będzie cierpiał z powodu powikłań

1 grudnia Elżbieta Oleksiak z Polskiego Związki Niewidomych jako przedstawicielka środowiska pacjentów – osób z dysfunkcją narządu wzroku – wzięła udział w spotkaniu prasowym na temat nowoczesnego monitorowania cukrzycy. Od stycznia przyszłego roku system FreeStyle Libre 2 będzie refundowany dla określonych grup pacjentów. Refundacja obejmie też osoby niewidome lub słabowidzące chorujące na cukrzycę leczone insuliną.

Elżbieta Oleksiak mówiła zebranym dziennikarzom, jak ważna jest edukacja w zakresie leczenia i prowadzenia cukrzycy osób niewidomych. Aby tego dokonać, należy przygotować specjalne materiały i narzędzia. Specjalistka dzieliła się również opiniami i doświadczeniami osób niewidomych chorych na cukrzycę. Mówiła o ich potrzebach, np. o tym, że urządzenia potrzebne w leczeniu cukrzycy – wstrzykiwacze, glukometry, technologie do monitoringu glukozy we krwi – powinny być udźwiękowione, aby były dostępne dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Niewidoma pacjentka, która używa już systemu FreeStyle Libre 2, przekazała swoje wrażenia na temat tego urządzenia. Mówiła, że technologia ta zapewnia jej bezpieczeństwo, gdyż stale otrzymuje informację o poziomie glukozy we krwi. Dzięki temu nie musi obawiać się ataków hipoglikemii. Dodatkowo system posiada dźwiękowe powiadomienia. Jednak są jeszcze pewne kwestie, które wymagają poprawy, aby zwiększyć dostępność urządzenia.

Swoimi wrażeniami ze stosowania nowego systemu podzieliła się też Anna Śliwińska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. − Stosując tę technologię, pacjent jest o krok przed cukrzycą. System daje bezpieczeństwo, pomaga zapobiegać hipoglikemii. Pacjent może żyć prawie tak samo, jak osoba zdrowa. Skutkuje to tym, że w przyszłości nie będzie on cierpiał z powodu powikłań. Wcześniej nie było takich możliwości w leczeniu cukrzycy – tłumaczyła przedstawicielka PSD.

Nowa technologia pomaga uniknąć powikłań cukrzycy. Chory na bieżąco otrzymuje alarmy o zbyt wysokim lub zbyt niskim stężeniu glukozy we krwi. System zapewnia dokładne odczyty bez konieczności nakłuwania opuszków palców. Urządzenie dokonuje pomiarów w płynie śródtkankowym co minutę. Dzięki temu, że można je sparować ze smartfonem za pomocą technologii Bluetooth, pacjent widzi alerty na swoim telefonie. System pozwala także przewidzieć kierunek i tempo zmian stężenia glukozy w najbliższym czasie. Pomaga to chorym zrozumieć zachodzące zmiany w organizmie pod wpływem stosowanego leczenia, aktywności lub posiłku.

W konferencji wzięli udział lekarze eksperci: diabetolog, prof. Leszek Czupryniak, prof. Małgorzata Myśliwiec – również diabetolog, Konsultant Krajowy ds. Okulistyki, prof. Marek Rękas oraz prof. Piotr Jankowski, kardiolog.

Środowisko pacjentów reprezentowali: Elżbieta Oleksiak z Polskiego Związku Niewidomych, Hanna Wysocka, Anna Śliwińska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Jerzy Magiera z serwisu www.mojacukrzyca.org oraz Marcin Zbigniew Wojciech, artysta.

O refundacji systemu FreeStyle Libre 2 już wcześniej pisaliśmy: https://pzn.org.pl/duze-ulatwienie-dla-diabetykow/.

Lekarze eksperci i przedstawiciele pacjentów za stołem prezydialnym

 

JR/Centrum Komunikacji PZN