Treść artykułu

żółw jest w oceanie, trzyma w pysku foliową torebkę, dno zbiornika jest usłane plastikowymi butelkami

Naturalnie z podcastami WWF

Dziś, 22 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. I choć w Polsce świętujemy ten dzień dopiero od 32 lat, warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi. I zastanowić, co możemy zrobić, aby chronić naszą planetę.

Na początek trochę historii: Dzień Ziemi powstał w Stanach Zjednoczonych w 1970 r. To właśnie wtedy z inicjatywy Gaylorda Nelsona, amerykańskiego senatora wspierającego ochronę środowiska, 20 mln studentów wyszło na ulice USA. Młodzi ludzie z 2 tys. uczelni i 10 tys. szkół wzięli udział w akcjach w całym kraju. Dały one początek obchodom Światowego Dnia Ziemi.

Dane nie napawają optymizmem – przedstawia je m.in. Living Planet Report, publikowany co dwa lata przez WWF raport. Wynika z niego, że:

  • od 1700 r. z powierzchni Ziemi zniknęło 90 proc. obszarów podmokłych,
  • nie zjadamy aż 1/3 żywności, którą produkujemy,
  • liczebność populacji dzikich zwierząt zmniejszyła się o 68 proc. od 1970 r.,
  • każdego roku pożary lasów odpowiadają za 10 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Ponadto w 2016 r. wyginął szczurzynek koralowy. Jest to pierwszy gatunek ssaka, o którym wiadomo, że wymarł z powodu zmian klimatu. A może być jeszcze gorzej.

Co możemy zrobić, żeby lepiej zadbać o naszą planetę?

Poza oczywistymi sposobami, takimi jak segregowanie śmieci, niemarnowanie żywności czy korzystanie z transportu publicznego, warto też poszerzać swoją wiedzę na temat ochrony środowiska. Można to zrobić, np. słuchając podcastów „Naturalnie z WWF”, które przygotowała Fundacja WWF. Materiały rozprawiają się z mitami, przybliżają fakty o różnych zjawiskach oraz poszczególnych gatunkach zwierząt. Nawiązują także do aktualnych wydarzeń – znajdziemy tu podcast o Godzinie dla Bałtyku, o tym, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na ochronę gatunków czy podsumowanie raportu IPPC o klimacie na Ziemi.

Materiały można znaleźć na stronie fundacji: https://www.wwf.pl/podcasty lub odsłuchać ich poprzez Google Podcasts: https://cutt.ly/6Gts2UL.

Warto zaglądać też na stronę https://naukaoklimacie.pl/, którą prowadzi zespół ekspertów, w głównej mierze fizyków atmosfery, oraz członkowie Fundacji Edukacji Klimatycznej.

Z kolei o zbawiennym wpływie ogródków działkowych na nasz klimat napisał Przemysław Barszcz w artykule, który ukazał się w „Pochodni”, nr 3 (942)/2021. Znajduje się on pod linkiem: https://pzn.org.pl/ogrodki-ktore-uratuja-swiat/.

 

DU/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Shutterstock