Treść artykułu

Malarska podróż – warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku

Wzburzone morze i leniwie płynące rzeki. Gwarne jarmarki i pogrążone w ciszy wnętrza katedr. Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza w podróż, podczas której będzie można poznać XVII – wieczną Holandię. Spotkanie, które odbędzie się w piątek 18 czerwca o godz.17.00, adresowane jest do osób niewidomych i słabowidzących.

Na spotkaniu z przewodnikiem z działu edukacji Muzeum Narodowego uczestnicy będą mogli odkryć świat XVII-wiecznej Republiki Zjednoczonych Prowincji i jej mieszkańców. Prowadzący opowie, dlaczego Holandia stała się centrum europejskiego handlu, okryje bogactwo tematów malarstwa rodzajowego i pejzażowego.

Na wystawie pn. „Różne spojrzenia” zaprezentowano obrazy XVII-wiecznych mistrzów holenderskich i flamandzkich z podziałem na siedem sekcji („spojrzeń”) ułatwiających odkrywanie bogactwa znaczeń sztuki. Są to: pejzaże, martwe natury, sceny rodzajowe przedstawiono w kontekście politycznych, ekonomicznych oraz artystycznych przemian epoki. Kolekcja zawiera obrazy, takich artystów jak m.in.: Salomon van Ruysdael, David Teniers młodszy, Jan Porcellis, Gabriel Metsu, Jan Breughel młodszy.

Zainteresowani udziałem w warsztatach powinni przesłać zgłoszenie na adres e-mail: edukacja@mnw.art.pl. Osoby potrzebujące pomocy wolontariusza w dotarciu do muzeum proszone są o taką informację podczas zapisów.

Ilość miejsc ograniczona. Wstęp bezpłatny. Obowiązują zapisy. Zbiórka w holu głównym muzeum.

Data warsztatów: piątek, 18 czerwca, godz.17.00

 

Fot: Abraham van Dijck, Vertumnus i Pomona, obraz na płótnie, ok. 1654