Treść artykułu

Młoda kobieta z białą laską stoi na ulicy w mieście

Karta ważna w krajach Unii Europejskiej

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące europejskiej karty osób z niepełnosprawnością. Planuje się, że dokument wejdzie w życie w tym roku. Karta ma zapewnić to, że uprawnienia osób z niepełnosprawnością będą uznawane w poszczególnych państwach Unii Europejskiej.

Karta ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami poruszanie się po krajach UE i zapewnić dostęp do udogodnień w ramach systemu wzajemnego uznawania statusu osoby z niepełnosprawnością. Obecnie każde państwo ma swoje własne przepisy, brakuje wspólnego, jednego dokumentu.

Pilotaż europejskiej karty ruszył w 2016 r. z inicjatywy Europejskiego Forum Niepełnosprawności (EDF) i Europejskiej Unii Niewidomych (EBU). Kartę wprowadzono w ośmiu państwach (Belgii, Cyprze, Estonii, Finlandii, Włoszech, Malcie, Rumunii i Słowenii). Projekt trwał dwa lata.

Zdaniem Europejskiej Unii Niewidomych w całej Unii Europejskiej powinien obowiązywać jednorodny katalog powiązanych z kartą świadczeń i korzyści, aby dokument oferował realną wartość. Co więcej,  udogodnienia powinny być atrakcyjne i obejmować szerszy zakres usług związanych z codziennym życiem i turystyką, np. transport i dostęp do muzeów.

Anna Drabarz, prawniczka, członek zarządu Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami (PFON) uważa, że obecny kształt zapisów dotyczących karty nie zawiera wielu konkretów i nie wiadomo jeszcze jaki będzie jej zakres przedmiotowy.

Źródło informacji: PAP Media Room