Treść artykułu

Matka pokazuje córeczce eksponat w sali muzealnej.

Festiwal Kultury Wrażliwej zaprasza osoby z niepełnosprawnościami

Festiwal Kultury Wrażliwej rozpocznie się 24 września br. Dwadzieścia trzy małopolskie instytucje kultury przez dziesięć dni będą prezentować ofertę dostępną dla odbiorców z niepełnosprawnościami. W trakcie festiwalu będzie można obejrzeć w pełni dostępne wystawy i spektakle, a także wziąć udział w pokazach filmowych, koncertach i warsztatach. Rejestracja na wydarzenia ruszy 11 września br.

Otwarcie Festiwalu odbędzie się 24 września br. o godzinie 17.00 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie. Zostanie wtedy pokazany spektakl „Lekcja anatomii” nawiązujący do obrazu Rembrandta. Spektakl będzie dostępny dla osób z różnorodnymi potrzebami, tj. tłumaczony na polski język migowy, z audiodeskrypcją, w prostym języku. Wydarzenie jest bezpłatne.

Wiele atrakcji przewidziano również w muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Tam będzie można skorzystać z: oprowadzania tłumaczonego na język migowy, zwiedzania dla osób niewidomych i słabowidzących, cichych godzin zwiedzania i warsztatów bez barier. Więcej o wydarzeniach na stronie: https://domjp2.pl/aktualnosc/festiwal-kultury-wrazliwej.

Festiwal zakończy się 24 października br. w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej. Muzeum zaprasza do udziału w zajęciach pokazowo-warsztatowych „Wykopki na Orawie”.  Organizatorzy chcą, by na Orawie wszyscy czuli się jak w domu, zwłaszcza, że uczestników czeka wspólna praca. Najpierw przygotują wóz na wykopki, spakują potrzebne w polu: kosze, worki, motyki oraz jedzenie i picie, potem wszyscy wspólnie pojadą na pole, gdzie czeka ich kopanie i ładowanie ziemniaków. Ale bez obaw, po pracy organizatorzy zapraszają na coś dla ciała i dla ducha − wspólne zabawy, spotkania z kulturą i sztuką, zabawy, tańce, konkursy i poczęstunek.

Program wydarzeń i zapisy od 11 września br. na stronie: https://kulturawrazliwa.pl/wydarzenie/festiwal-kultury-wrazliwej/.

JR/Centrum Komunikacji PZN