Treść artykułu

Otwarta książka leżąca na stole.

Atlas „Polska podczas II wojny światowej”

To pierwsze w kraju opracowanie kartograficzne w technologii dostępnej dla osób niewidomych i słabowidzących opowiadające o ważnych dla historii całego świata wydarzeniach.

Okres II wojny światowej często postrzegamy bardzo ogólnie, łącząc go przede wszystkim z represjami okupanta niemieckiego, ale też sowieckiego. Skojarzenia te dotyczą najczęściej tragicznych w skutkach działań i wydarzeń, niemieckich obozów koncentracyjnych, Holocaustu, ale są też związane z walką obronną w 1939 roku, walecznym Westerplatte, a następnie z ruchem oporu, partyzantką, Armią Krajową i powstaniem warszawskim. Trzeba również pamiętać o udziale Polaków na frontach wojennych świata – bitwach o Narwik, pod Lenino czy Monte Cassino, o udziale polskich lotników w bitwie o Anglię czy wspaniałym marszu bojowym armii generała Władysława Andersa oraz pancerniaków generała Stanisława Maczka.

Wydarzenia te przybliżymy Państwu za pomocą tyflomap, które pomogą zrozumieć wszystkie relacje przestrzenne, prawidłowo odczytać odległości i kierunki działań bądź poznać sąsiedztwo zdarzeń, dokonując głębszej analizy historycznej.

Wydawnictwo zawiera 12 tyflomap, publikację w powiększonym druku będącą swoistym przewodnikiem historycznym po mapach oraz broszurę brajlowską objaśniającą użyte na nich skróty brajlowskie. Wersja HTML książki dostępna jest pod tym linkiem.

Zespół Fundacji TRAKT