Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością a Ustawa o asystencji osobistej
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w ostatnich dniach, że do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o asystencji osobistej, który powstał z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Dziś, 3 grudnia br. odbędzie się też protest pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w sprawie uchwalenia tej ważnej dla środowiska osób z niepełnosprawnościami ustawy. Protestujący chcą wywierać presję na decydentów, aby ten akt prawny został wprowadzony.
Ustawa o asystencji osobistej, która powstała z inicjatywy Łukasza Krasonia, zakłada przede wszystkim większy wymiar godzin asystencji, niż gwarantują to obecne rozwiązania, a także możliwość ustalenia prawa do wsparcia na kilka lat, a nie wyłącznie na rok. Dotychczasowe rozwiązania, jak twierdzi środowisko osób z niepełnosprawnościami, realizowane w ramach programów rocznych nie były wystarczające.
Jak czytamy na stronie ministerstwa: „Brak systemowego wsparcia w postaci asystencji osobistej znacząco obciąża rodziny i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Sprawia, że wspieranie osób z niepełnosprawnościami w życiu codziennym staje się główną, a często jedyną rolą społeczną, którą podejmują opiekunowie – zazwyczaj kobiety. Wprowadzenie ustawy odciąży te osoby, a samym zainteresowanym da szansę na bardziej niezależne życie. Dlaczego to tak ważne? Możliwość wsparcia asystenta pozwala na zwiększenie aktywności osób z niepełnosprawnościami w życiu społeczności lokalnej, w tym kulturalnej, sportowej czy utrzymywanie kontaktów społecznych. Asystencja osobista to dla wielu osób z niepełnosprawnościami podstawa tego, aby mogły pracować lub angażować w aktywność społeczną. Daje ona również możliwość niezależnego życia rodzinom i bliskim osób z niepełnosprawnościami”.
Zakłada się, że ustawa wpłynie na życie ok. 100 tys. osób z niepełnosprawnościami oraz ok. 500 tys. ich bliskich.
Małgorzata Szumowska, inicjatorka protestu, w mediach społecznościowych napisała: „Protest aktualny! Cieszymy się ogromnie, że jest wpis rządowego projektu AOON do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ale nie odpuszczamy, bo tylko presja spowoduje, że ustawa może wejść w życie w 2026 roku. Tak, to długi proces. Pierwsza sprawa: chcemy zobaczyć projekt, sprawdzić jego zgodność z KPON (Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych). Następnie presja dotycząca kolejnych kroków (…).”
Centrum Komunikacji PZN