Treść artykułu

Grafika promująca cykl Views of life

Jakie problemy mają osoby niewidome w Danii?

Europejska Unia Niewidomych zachęca do obejrzenia nowego odcinka „Views of life”, cyklu wywiadów z przedstawicielami organizacji osób z dysfunkcją narządu wzroku z całej Europy. W nowym podcaście swoimi spostrzeżeniami dzieli się prezes Duńskiej Organizacji Osób Niewidomych.

„Views of life” to wspólny projekt Europejskiej Unii Niewidomych − EBU i ORF CONNECT, firmy która udziela wsparcia technicznego w tym przedsięwzięciu. W ramach inicjatywy redaktor Julius Kratky przeprowadza wywiady z różnymi organizacjami należącymi do EBU, chcąc dowiedzieć się więcej o sytuacji osób niewidomych i słabowidzących w całej Europie.

Tym razem dziennikarz rozmawia z Askiem Løvbjergiem Abildgaardem, prezesem Dansk Blindesamfund, Duńskiej Organizacji Osób Niewidomych.

Przedstawiciel duńskiego środowiska mówi:

− Zajmujemy się wsparciem osób z dysfunkcją narządu wzroku. Prowadzimy centrum szkoleniowe, gdzie osoba niewidoma lub słabowidząca może zapoznać się różnymi technikami ułatwiającymi codzienne funkcjonowanie. Udzielamy również pomocy w psychospołecznym procesie związanym z utratą wzroku, oferując indywidualne wsparcie dla takich osób.

Ask Løvbjerg Abildgaard opowiada też o problemach osób z niepełnosprawnością w Danii.

− Paradoksalnie zauważamy, że poziom wykształcenia młodych osób niewidomych i słabowidzących spada, mimo ogólnego rozwoju naszego społeczeństwa. To jest jedno z głównych zadań, z którym się mierzymy. Niestety rozwój technologii nie przekłada się na lepszy poziom wykształcenia osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Prezes Dansk Blindesamfund zwraca uwagę również na inną kwestię. Dotyczy ona starszych osób, które tracą wzrok. W Danii nie ma klarownego prawa dotyczącego rehabilitacji takich pacjentów. Jednym z ważniejszych zadań stowarzyszenia jest wskazanie władzom, że rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzroku jest zadaniem specjalistycznym. I nie powinna być realizowana na poziomie gminy, ale centralnie. Co więcej, władze centralne powinny wprowadzić te same standardy rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących w całym kraju.

Podcast w języku angielskim można posłuchać na stronie: https://vimeo.com/846608099?share=copy.

W tej serii został również przygotowany podcast z przedstawicielką Polskiego Związku Niewidomych, Prezesem Okręgu Lubelskiego PZN, Dorotą Krać. Więcej o tym na stronie: https://pzn.org.pl/podcast/.

JR/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Grafika realizatorów projektu