Treść artykułu

Prelegent mówi do uczestników spotkania

O konferencji na temat programu Dostępność Plus

Program Dostępność Plus ma już pięć lat. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało w dniach 19−20 kwietnia br. w Warszawie konferencję podsumowującą ten program.

Drugiego dnia wydarzenia skupiono się na biznesie, w tym na Europejskim Akcie o Dostępności. Tematem kluczowym była Dostępność w biznesie – szanse i wyzwania. Dyskutowano o tym, jakie szanse i wyzwania wiążą się z dostępnością w tym obszarze oraz jaka jest wartość ekonomiczna dostępności. Opowiedzieli o tym goście – przedstawiciele polskich i międzynarodowych organizacji oraz przedsiębiorców.

Przedstawiono m.in. przykłady kilku innowacyjnych projektów z Funduszy Europejskich. Jeden z nich to „Innowacje Społeczne – małe kroki do dużej dostępności”, który przedstawiła Wioletta Wilimska, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. Inicjatywa dotyczy mobilnego systemu mat naprowadzających dla osób niewidomych i słabowidzących, tworzących drogi bezpiecznego poruszania się i podręcznika o charakterze instruktażowo-informacyjnym. Mogą z nich korzystać organizatorzy imprez masowych, koncertów, wydarzeń plenerowych, spektakli, a także firmy eventowe, jednostki kultury, teatry, uczelnie, organizatorzy konferencji, instytucje państwowe i organizacje pozarządowe.

To rozwiązanie ma ogromny potencjał i doskonale sprawdza się jako wsparcie przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń, zarówno w obiektach zamkniętych, jak i w plenerze. Różnorodność podłoża, na którym rozkładane są maty, nie sprawia trudności w użytkowaniu, a materiał, z którego narzędzie zostało wykonane, okazał się uniwersalny i dostosowany do zmiennych warunków pogodowych (łatwość czyszczenia, funkcje antypoślizgowe).

Zaproponowane rozwiązanie wzbudziło szerokie zainteresowanie osób z niepełnosprawnością narządu wzroku oraz organizacji pozarządowych, instytucji publicznych i organizatorów imprez masowych. Autorem innowacji jest Tomasz Koźmiński z Krakowa. Filmy reklamujące maty naprowadzające są dostępne pod linkami: https://www.youtube.com/watch?v=3s2kYAWWVkM&t=12s, https://www.youtube.com/watch?v=UEJeinBpQmk (materiał z audiodeskrypcją).

Kolejny projekt to „Musicon – od pomysłu do innowacji”. Opowiedzieli o nim Kamil i Ida Laszukowie.

Musicon to nowoczesny wynalazek, rewolucyjne urządzenie edukacyjne. Jego atuty to oryginalność i nastawienie na wszechstronny rozwój najmłodszych.
Nauka z Musiconem nigdy się nie nudzi. Jest instrumentem i zabawką, urządzeniem mechanicznym i laboratorium pozwalającym dzieciom odkrywać dźwięk jako wyraz ekspresji pojawiającej się na styku zmysłów, intuicji i mechaniki. Działa na tej samej zasadzie co katarynka lub pozytywka – proste mechanizmy uruchamiają dźwięki. Urządzenie inspiruje, fascynuje ruchem i dźwiękiem, a przede wszystkim nieskończoną liczbą możliwości. Pozwala na zabawę i motywuje do poznawania świata dźwięków, rozwija umiejętności matematyczne i projektowe.

Jego stosowanie zapewnia nie tylko rozwój muzyczny dzieci, lecz także stymuluje progres psychofizyczny na wielu płaszczyznach − usprawnia motorykę, koordynację, koncentrację, percepcję słuchową i dźwiękową. Co więcej, procesowi terapii poddawane mogą być zarówno dzieci, jak i osoby starsze − seniorzy wymagający aktywizacji oraz dorośli z uszkodzonym ośrodkowym układem nerwowym.

Anna Woźniak-Szymańska