Udar – wyspecjalizowane ośrodki udzielające pomocy
W związku z Europejskim Dniem Profilaktyki Udarowej warto przypomnieć, że 18 ośrodków w Polsce realizuje program leczenia ostrej fazy udaru niedokrwiennego za pomocą trombektomii mechanicznej. Wdrożenie leczenie tą metodą w ciągu pierwszych dwóch godzin od wystąpienia udaru daje 90 proc. szans do pełnego powrotu do zdrowia. Czas udzielenia pomocy ma decydujący wpływ na życie i zdrowie osoby, która doznała udaru.
Prognozy zakładają, że w związku z przewidywanym zwiększeniem się populacji osób po 65 roku życia liczba nowych przypadków udaru wzrośnie o 37% wśród mężczyzn i 38% wśród kobiet. Przy braku wdrożenia odpowiednich działań prewencyjnych liczba ta może sięgnąć nawet do 7,8 miliona w 2030 r.
Polskie Towarzystwo Neurologiczne wskazuje, iż metoda leczenia za pomocą mechanicznej trombektomii, z uwagi na wysoką skuteczność, stanowi przełom w leczeniu udaru niedokrwiennego mózgu. W 2018 r. w Polsce wdrożono pilotażowy program leczenia ostrej fazy udaru za pomocą tej metody, który od tego czasu sukcesywnie jest rozwijany. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia, w ramach zadania TELESTROKE, realizujące go jednostki zostały wyposażone w program do post-processingu obrazowania mózgu, który umożliwia wizualizację obszarów nieprawidłowej hemodynamiki mózgowej. Mapy identyfikują obszary mózgu ze zmniejszonym przepływem krwi i wskazują, gdzie zlokalizowane jest ognisko udarowe.
Sprawna organizacja opieki nad chorymi z udarem mózgu jest możliwa dzięki utworzeniu 18 Lokalnych Sieci Udarowych, w skład których wchodzi Nadrzędne Centrum Udarowe oraz geograficznie powiązane Rejonowe Oddziały Udarowe. W ramach sieci lekarze Rejonowych Oddziałów Udarowych kontaktują się z lekarzami pracującymi w Nadrzędnym Centrum Udarowym i razem podejmują decyzję, czy w konkretnym przypadku można zastosować trombektomię mechaniczną. Dzięki wypracowanym standardom możliwe jest szybkie przetransportowanie pacjenta do ośrodka, w którym otrzyma specjalistyczną pomoc medyczną. Wczesne podjęcie leczenia daje szansę na powrót do zdrowia i uniknięcie trwałej niepełnosprawności lub śmierci.
Lista wyspecjalizowanych jednostek:
- Górnośląskie Centrum Medyczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach;
- Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie;
- Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie;
- Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim;
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Szczecinie;
- Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie;
- Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu;
- Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy;
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie;
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku;
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu;
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku;
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie;
- Wojewódzkie Specjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi;
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu;
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie;
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach;
- Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Fot. Pixabay