Treść artykułu

Plik banknotów stuzłotowych

500+ z podpisem Prezydenta

To już pewne, będzie dodatkowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji. 9 sierpnia ustawę o 500+ podpisał Prezydent RP Andrzej Duda. Dokument wejdzie w życie 1 października br., z wyłączeniem części przepisów, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Przypomnijmy, do pobierania 500+ uprawnione są uprawnione osoby niepełnosprawne, które:

  • mają co najmniej 18 lat,
  • są niezdolne do samodzielnej egzystencji i mogą to poświadczyć stosownym orzeczeniem (o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji; o niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji; o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji),
  • pobierają świadczenia ze środków publicznych, których kwota wraz ze świadczeniem uzupełniającym nie przekracza 1600 zł brutto.

Świadczenie uzupełniające będzie przysługiwało od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o to świadczenie.

Przepisy przejściowe do ustawy przewidują, że osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a nie posiadają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, będą mogły ubiegać się o świadczenie uzupełniające po uzyskania takiego orzeczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Osoby posiadające, w dniu wejścia w życie ustawy, orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w ciągu 6 miesięcy będą mogły wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. W przypadku uzyskania tego rodzaju orzeczenia świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać tym osobom od miesiąca, w którym złożony został wniosek o świadczenie uzupełniające i wniosek o orzeczenie niezdolności do samodzielnej egzystencji.

W okresie roku od dnia wejścia w życie ustawy lekarze – członkowie komisji lekarskich Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą mogli wydawać orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji jako lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: PAP