Treść artykułu

Plakat kampanii "W kobiecym interesie"

Wspólnie na rzecz kobiet z niepełnosprawnościami

Polski Związek Niewidomych otrzymał podziękowanie za objęcie patronatem kampanii „W kobiecym interesie”. Celem inicjatywy było zachęcenie kobiet z niepełnosprawnościami do regularnych wizyt u ginekologa. Dlatego przygotowano mobilny gabinet ginekologiczny ze specjalnymi ułatwieniami. Inicjatywa spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem kobiet.

Z badania przeprowadzonego w maju i czerwcu br. wśród kobiet z niepełnosprawnościami wynika, że 77% z nich nie chodzi regularnie do ginekologa, a 22% nie było u ginekologa nigdy w życiu. Ponadto 64% badanych przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty, z powodu braku dostosowania infrastruktury budynku lub wyposażenia gabinetu do ich potrzeb.

W ramach kampanii „W kobiecym interesie” przygotowano specjalnie przystosowany mobilny gabinet ginekologiczny, aby przyjąć panie z różnymi niepełnosprawnościami. Pojazd miał przystanki w 10 miejscowościach w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W lipcu były tam przeprowadzane bezpłatne konsultacje lekarzy ginekologów oraz badania USG ginekologiczne, cytologia wraz z testem HPV, badania piersi.

Inicjatorem kampanii był Gedeon Richter Polska – lider w obszarze ochrony zdrowia kobiet. Inicjatywa została zrealizowana we współpracy z Fundacją Kulawa Warszawa, która przygotowała materiały edukacyjne.

Organizatorzy kampanii przesłali list do Polskiego Związku Niewidomych: „Ogromnie dziękujemy za patronat nad tegoroczną edycją kampanii «W kobiecym interesie» i Państwa wkład w promowanie idei profilaktycznych badań ginekologicznych wśród Polek. Kampania spotkała się z wielkim zainteresowaniem mediów, ale przede wszystkim kobiet – pacjentek. Sygnały, które do nas docierały od odbiorców były tylko potwierdzeniem, że to ważny i potrzebny projekt. Dlatego bardzo się cieszymy, że byli Państwo w tym z nami.

Mamy nadzieję, że nasz wspólny apel o poprawę kondycji świadczeń w obszarze ginekologicznym dla kobiet z niepełnosprawnościami został usłyszany i będzie wzięty pod uwagę przez osoby odpowiedzialne za systemowe zmiany w ochronie zdrowia, ale też osoby tworzące placówki medyczne. Bardzo chcielibyśmy kontynuować te działania w przyszłości, aby skutecznie przyczynić się do zmiany sytuacji w Polsce i poprawy komfortu dbania o zdrowie przez kobiety z niepełnosprawnościami.”

W tej edycji w ramach bezpłatnej akcji przebadano 325 kobiet, z czego 90 z niepełnosprawnościami. Z tego 23 kobiety zostały pilnie skierowane do dalszej diagnostyki.

O kampanii pisaliśmy w Aktualnościach: https://pzn.org.pl/nie-wykluczamy-badamy-w-kobiecym-interesie/

 

JR/Centrum Komunikacji PZN