Treść artykułu

Plakat kampanii "W kobiecym interesie"

„Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie”

Polski Związek Niewidomych objął patronatem 4. edycję kampanii społeczno-edukacyjnej „W kobiecym interesie”. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie” i adresowana jest do wszystkich kobiet, a szczególnie do tych z niepełnosprawnościami. 

Cel kampanii „W kobiecym interesie” jest od początku niezmienny – tzn. zachęcenie kobiet do regularnych wizyt u ginekologa i edukacja nt. sposobów pokonywania społecznych i psychologicznych barier w odbywaniu regularnych kontroli zdrowotnych. Inicjatorem i organizatorem kampanii jest Gedeon Richter Polska – lider w obszarze ochrony zdrowia kobiet.

Z badania[1] przeprowadzonego w maju i czerwcu br. wśród kobiet z niepełnosprawnościami wynika, że 77% z nich nie chodzi regularnie do ginekologa, a 22% nie było u ginekologa nigdy w życiu. Ponadto 64% badanych przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty, a jako powód podają przede wszystkim brak dostosowania infrastruktury budynku lub wyposażenia gabinetu ginekologicznego do ich potrzeb. Jednakże jako najważniejsze aspekty wizyty u specjalisty ginekologa respondentki wskazują: profesjonalne nastawienie personelu medycznego (56%), adekwatne do stopnia niepełnosprawności wyposażenie gabinetu ginekologicznego (50%) oraz empatyczny sposób komunikacji personelu (49%).

W tym roku specjalnie przystosowany mobilny gabinet ginekologiczny, by przyjąć panie z różnymi niepełnosprawnościami, m.in. ruchu, wzroku czy słuchu, odwiedzi 10 miejscowości zlokalizowanych w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. W lipcu br. w gabinecie będą przeprowadzane bezpłatne konsultacje lekarzy ginekologów oraz badanie USG ginekologiczne, cytologia wraz z testem HPV i badanie piersi.

Gabinet oraz wszystkie materiały i formularze, potrzebne przed badaniem, będą przystosowane dla pań z niepełnosprawnością narządu wzroku – wydrukowane zarówno w alfabecie Braille’a, jak i dostępne na tabletach z możliwością powiększenia czcionki. Na wizytę będzie można umówić się mailowo, wysyłając wiadomość na adres: wki@zdrowa-ona.pl lub dzwoniąc pod nr tel.: 604 217 257.

Mapa miejscowości i terminy badań są dostępne na stronie: www.wkobiecyminteresie.pl, która jest przystosowana dla osób słabowidzących. Pierwszy mobilny gabinet ginekologiczny zacznie przyjmować pacjentki już 1 lipca br. o godz. 15.00–21.00 w Lęborku (Skwer przy placu Pokoju). Natomiast 2 lipca br. będzie można skorzystać z usług w Wejherowie o godz. 10.00–16.00 (Parking przy ul. św. Jacka, przy Parku Miejskim).

Kampanii będą towarzyszyły także materiały edukacyjne zarówno dla pacjentek, jak i lekarzy dostępne na ww. stronie internetowej. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmu edukacyjnego dla personelu medycznego i około medycznego pt. „Pacjentka z niepełnosprawnością u ginekologa, czyli krótki poradnik »co i jak«”. Materiał został przygotowany przez Fundację Kulawa Warszawa i porusza najważniejsze aspekty związane z wizytą u lekarza, także osoby niewidomej – od recepcji po gabinet. Nagranie w przystępny sposób radzi oraz pokazuje, na co zwrócić uwagę, by taką wizytę maksymalnie ułatwić oraz jak komunikować się z pacjentką z szacunkiem i uważnością.

Źródło: Portal „ZDROWA ONA”

Fot. Plakat informacyjny, portal „ZDROWA ONA”

 

[1] Badanie ARC Rynek i Opinie zrealizowane na zlecenie Gedeon Richter Polska. Maj-czerwiec 2022, CAWI, N= 201 kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi, wzroku i słuchu.