Treść artykułu

przy stole podczas konferencji siedzą partnerzy projektu ADD@ME: Vanessa Cascio, Anca David, Frasco Hurtado oraz Anna Lemańcfzyk

Witaj, Florencjo! – dobre zakończenie z ADD@ME

Projekt ADD@ME dobiegł końca. Z tej okazji w dniach 11–15 października br. Anna Lemańczyk, koordynatorka działania z ramienia PZN i Dominika Urbanik, pracownik Centrum Komunikacji wybrały się w podróż do Florencji. Odbyło się tam ostatnie spotkanie projektowe oraz konferencja.

Ostatnie spotkanie projektowe odbyło się 13 października w siedzibie Włoskiego Związku Niewidomych. Partnerów przywitała Vanessa Cascio, liderka projektu ADD@ME, oraz Niccolo Zeppi, prezes florenckiego związku. Partnerzy z Włoch, Rumunii, Grecji, Belgii, Hiszpanii oraz Polski dyskutowali na temat ostatnich prac nad projektem oraz produktami pracy intelektualnej. Nie zabrakło też ostatnich uwag związanych ze zbliżającą się konferencją. Po intensywnej pracy i dopełnieniu wszelkich formalności przyszedł czas na wspólny obiad.

Finałowa konferencja

Z kolei 15 października, w dniu, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski, w Bibliotece Oblatów odbyła się konferencja na zakończenie projektu. W wydarzeniu wzięło udział wielu ekspertów oraz partnerzy inicjatywy. Wśród zaproszonych gości była także Bárbara Martín Muñoz z Europejskiej Unii Niewidomych (EBU). Następnie Vanessa Cascio przedstawiła najważniejsze założenia i podstawowe informacje na temat działania. Swoje wystąpienie miała również Anna Lemańczyk, która przybliżyła uczestnikom zasady gry quizowej. Powstała ona jako jeden z produktów pracy intelektualnej inicjatywy.

Nie zabrakło także czasu na zwiedzanie i zobaczenie największych zabytków Florencji z katedrą i Ponte Vecchio na czele. Cały projekt, który trwał dwa lata zakończył się sukcesem. Na pewno przyczyniła się do tego dobra atmosfera i wzajemne wspieranie się partnerów, które towarzyszyło uczestnikom przez cały czas trwania działania.

Przypomnijmy, że projekt ADD@ME (Ambassadors of Diversity and non-Discrimination @ new Methods in non-formal Education) miał na celu promowanie działań podnoszących świadomość społeczną na temat niepełnosprawności narządu wzroku. Działanie było dofinansowane ze środków europejskiego programu Erasmus+.

A o konferencji, która odbyła się w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych można przeczytać tutaj: https://pzn.org.pl/mlodzi-niewidomi-zaangazowani-spotkanie-podsumowujace-projekt-addme/.

tekst i fot.: DU/Centrum Komunikacji PZN