Treść artykułu

Młody mężczyzna białą laską siedzi z kobietą na ławce. Rozmówcy uśmiechają się.

Ustawa o asystencji osobistej coraz bliżej

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o asystencji osobistej. Teraz projekt trafi pod obrady Rady Ministrów.

25 września br. spotkali się przedstawiciele Stałego Komitetu Rady Ministrów. W obradach wzięła udział minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wraz z pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukaszem Krasoniem. Na spotkaniu przyjęto przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej projekt ustawy ws. asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.

Projekt ustawy o asystencji osobistej powstał z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Ze wsparcia ma skorzystać docelowo ok. 100 tys. osób z niepełnosprawnościami. Od drugiego roku obowiązywania ustawy asystencja osobista będzie dostępna również dla młodzieży od 13. roku życia.

Obecnie w części gmin funkcjonują programy roczne, które nie odpowiadają w pełni na potrzeby uczestników. Brakuje także ciągłości świadczonego wsparcia.

Najważniejsze założenia projektu:

  • wsparcie ustalane na maksymalnie pięć lat, a nie krótkookresowo, jak jest to obecnie w systemie projektowym,
  • większy wymiar godzin wsparcia, niż zapewniają to obecne rozwiązania – docelowo od 20 do 220 godzin miesięcznie (w pierwszym roku do 200 godzin, w drugim – do 220 godzin),
  • gwarancja realizacji ustawy w każdym powiecie,
  • swoboda wyboru przez osobę z niepełnosprawnością podmiotu świadczącego dla niej usługę asystencji, a także gwarancja swobody wyboru samego asystenta,
  • gwarancja wysokiej jakości usług i ich dopasowanie do potrzeb osoby z niepełnosprawnością.

Źródło: MRPiPS