Światowy Dzień Braille’a
Czwartego stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a. Podstawą tego alfabetu jest sześciopunkt ułożony w kształcie prostokąta, dzięki różnej konfiguracji liczby punktów w sześciopunkcie uzyskuje się 63 znaki. To pismo uniwersalne, posługują się nim osoby niewidome na całym świecie. Można się go nauczyć w każdym wieku.
Odmiany tego zapisu dostosowane są niemalże do wszystkich języków świata. A co najważniejsze Braille jest pismem, które pozwala zapisać niemal wszystko np. nuty, cyfry. Czytając w brajlu, osoby niewidome wzbogacają swoją wyobraźnię, poszerzają zasób słownictwa. Co więcej, mogą się kształcić, przyswajać gramatykę i ortografię. Nawet najnowsze technologie nie są w stanie zastąpić słowa pisanego.
W Instytucie Tyflologicznym PZN dostępne są czasopisma drukowane brajlem: https://pzn.org.pl/wydawanie-czasopism/. Można tu też nauczyć się posługiwania tym alfabetem. A także dokonać transkrypcji z brajla.
Przedstawiamy Wam kilka ciekawostek dotyczących alfabetu Braille’a:
- Louis Braille tworząc alfabet, zainspirował się wojskowym system korespondencji, którego znaki złożone były z 12 wypukłych punktów.
- Polską adaptację pisma brajlowskiego opracowała zakonnica Elżbieta Róża Czacka.
- Alfabet ten zajmuje 3-4 razy więcej miejsca niż czarny druk.
- Komputery można wyposażyć w specjalne brajlowskie “wyświetlacze”.
Fot. Shutterstock