Treść artykułu

Pacjentka w trakcie badania tomografii oka

Rozwój ośrodka Terapii Chorób Plamki Żółtej w Lublinie

Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej w Lublinie otrzyma 32,6 mld zł z Ministerstwa Zdrowia. Środki te pozwolą na nowe inwestycje i rozwój ośrodka, czego rezultatem będzie podwojenie liczby leczonych tu pacjentów.

Blisko 20 mln zł z dotacji zostanie przeznaczone na remont i adaptację do nowych potrzeb zabytkowej siedziby kliniki okulistycznej przy ul. Chmielnej. Centrum działa w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Powstaną tam m.in. dwie sale operacyjne. Pozostała część dotacji zostanie wykorzystana na zakup najnowocześniejszego sprzętu do zabiegów. Planowane zakończenie inwestycji to pierwsza połowa przyszłego roku.

− Zakupione zostaną najnowsze technologicznie mikroskopy, sprzęt do wizualizacji, do przeprowadzania skomplikowanych operacji okulistycznych, w tym operacji na siatkówce, operacji zaćmy, przeciwjaskrowych. To będzie najwyższy standard światowy – powiedział prof. Robert, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK 1 w Lublinie.

Ośrodek będzie koncentrował się na zabiegach jednego dnia i opiece ambulatoryjnej. Zakładane jest podwojenie liczby pacjentów. W centrum będą prowadzone m.in., programy lekowe w zakresie zwyrodnienia plamki żółtej oraz cukrzycowego obrzęku plamki. Realizowane będą również badania kliniczne nad nowymi lekami i terapiami, a także badania chorób rzadkich oczu (plamki żółtej) o tle genetycznym. Tu będzie miał też swoją siedzibę ośrodek kierujący badaniami przesiewowymi krótkowzroczności uczniów. Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki Żółtej powstało w 2019 r. w Ogólnej SPSK 1 w Lublinie.

Źródło: PAP/Nauka w Polsce

Fot. Shutterstock