Treść artykułu

Oko w powiększeniu.

Prezbiopia ‒ problem czterdziestolatków

Prezbiopia dotyczy nas wszystkich. To fizjologiczna zmiana w organizmie, która najczęściej pojawia się w okolicach czterdziestego roku życia. Dobrze dobrane okulary poprawią widzenie osobie z prezbiopią.

Prezbiopia to zmiana, która zaczyna się zazwyczaj po czterdziestce ‒ niezależnie od tego, czy wcześniej nosiliśmy okulary, czy nie. Jej objawem jest stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia z bliska. To naturalny proces, który jednak wymaga regularnej kontroli również po to, by wykluczyć inne problemy ze wzrokiem. Jednak, jak pokazuje badanie Ipsos dla EssilorLuxottica, jedynie 30% Polaków w wieku 40+ bada wzrok raz w roku, a aż 31% robi to co trzy lata lub rzadziej.

Ważne są regularne badania wzroku

„Styl i jakość życia pacjenta to punkt wyjścia dla nowoczesnej optyki. Nadal zbyt wiele osób ma nieskorygowaną lub niedokorygowaną wadę wzroku, co przekłada się na zmęczenie, bóle głowy, czy ogólne obniżenie jakości życia” ‒  powiedziała dr n. med. Anna Maria Ambroziak, specjalistka okulistyki na kongresie poświęconym prezbiopii i nowoczesnym rozwiązaniom optycznym „Fokus na Progres”.

„Użytkownicy oczekują dziś rozwiązań nie tylko skutecznych, ale i dopasowanych do stylu życia: dynamicznego, cyfrowego, często wielozadaniowego. Właśnie dlatego rośnie znaczenie innowacyjnych soczewek, które odpowiadają na te nowe potrzeby” ‒ zauważył Grzegorz Gondek, prezes EssilorLuxottica na Polskę i kraje bałtyckie.

Prezbiopia to nie tylko okulary. To też wyzwanie psychologiczne

„W naszym społeczeństwie prezbiopia wciąż bywa tematem tabu. Konieczność sięgania po okulary do czytania często kojarzy się z pierwszym namacalnym objawem starzenia. Dla wielu osób to moment, w którym po raz pierwszy muszą zmierzyć się z tym, że ich ciało zaczyna działać inaczej niż dotychczas. Zamiast traktować to jako słabość czy ograniczenie, warto spojrzeć na ten etap jako szansę, aby lepiej zatroszczyć się o siebie i swoje potrzeby”‒ stwierdziła psycholożka Marta Niedźwiecka.

Źródło: PAP Mediaroom