Treść artykułu

Uczestnicy pierwszego panelu konferencji w trakcie dyskusji.

O wizjonerach i reformatorach w obszarze zdrowia

O nowoczesnej profilaktyce, diagnostyce i leczeniu w świecie pełnym wyzwań dyskutowano na konferencji „Wizjonerzy – Reformatorzy Zdrowia 2025” w Warszawie. W gronie ekspertów, decydentów i pacjentów omawiano tematykę polityki zdrowotnej, bezpieczeństwa, chorób cywilizacyjnych i rzadkich.

Konferencję zorganizowała 20 marca br. redakcja dwutygodnika „Wprost” i NewsMed. Jej zwieńczeniem była gala wręczenia nagród „Wizjoner Zdrowia 2025” osobom, które „zmieniają polską i światową medycynę”. Więcej na stronie: https://pzn.org.pl/nagroda-wizjoner-zdrowia-dla-elzbiety-oleksiak/.

Konferencję rozpoczął panel pt. „U progu wyzwań: Demografia, bezpieczeństwo zdrowotne, lekowe, finansowanie. Czas na nowoczesną profilaktykę, diagnostykę, edukację zdrowotną”. O tych tematach dyskutowali eksperci i przedstawiciele rządu, m.in. Wojciech Konieczny – wiceminister zdrowia, Marek Augustyn – zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, prof. Wojciech Fendler – prezes Agencji Badań Medycznych, prof. Marek Gierlotka – prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, dr n. med. Paweł Grzesiowski – Główny Inspektor Sanitarny, prof. Beata Jagielska – dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii-PIB.

Zgodnie z tytułem konferencji „Wizjonerzy – Reformatorzy Zdrowia” rozmówcy skupiali się przede wszystkim na tym, co się dzieje, co się udało osiągnąć, na co zwrócić uwagę i nad czym popracować. Wszyscy zgadzali się, że niezbędna jest stabilność finansowa i dążenie do zwiększania nakładów na medycynę, a profilaktyka jest niezbędna. Ta ostatnia kwestia bardzo poruszyła panelistów, tym bardziej że są narzędzia do jej realizacji, ale jak powiedział wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny: „Nam nie brakuje profilaktyki, nam brakuje promocji profilaktyki. (…) Narodowy Program Zdrowia to dobry program, tylko mało kto o nim słyszał, nie mówiąc już o uczestniczeniu”.

Następna prelegentka – prof. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii, poinformowała, że od 1 kwietnia rusza Krajowa Sieć Onkologiczna. Sieć ośrodków-centrów onkologii, szpitali i laboratoriów istnieje od lat 70. XX w., ale dopiero teraz współpraca między nimi będzie skoordynowana. Profesor Jagielska powiedziała: „Od kilku miesięcy szkolimy w Sieci koordynatorów (….). To będą najważniejsze osoby, jeżeli chodzi o organizację, dostęp pacjenta do diagnostyki i leczenia. (…) Koordynatorzy to bardzo specyficzna grupa pracowników, która musi być nie tylko wyszkolona technicznie, ale przede wszystkim musi charakteryzować się wysoką empatią i umiejętnością współpracy z pacjentem. Koordynator tak musi przedstawić ścieżkę diagnostyki, aby pacjent był pewien, że przejdzie tę ścieżkę, zrozumie, gdzie ma się zgłosić, dlaczego i jak ma przygotować się do badań.”

Kolejnym tematem, który został poruszony, była kwestia starzenia się społeczeństwa i wyzwania pojawiające się w związku z długowiecznością. Prof. Tomasz Targowski, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii, opowiedział o szczepieniach dla seniorów. Rozszerzył się pakiet darmowych szczepień: „Jeżeli chodzi o szczepienia sytuacja się poprawia, bo oprócz darmowych szczepionek przeciwko grypie i pneumokokom dla pacjentów 65+ od 1 kwietnia pojawią się darmowe szczepionki przeciwko wirusowi RS i półpaścowi. Pamiętajmy, że te infekcje zwiększają ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Poza tym są badania, że osoby szczepione regularnie przeciwko grypie mają mniejsze ryzyko zachorowania także np. na zespoły otępienne”.

Niektóre z tematów poruszonych w dyskusji wprowadzającej zostały rozwinięte w kolejnych panelach, dotyczących konkretnych zagadnień: otyłości, endometriozy, chorób kardiologicznych, metabolicznych, onkologicznych i chorób rzadkich oraz cywilizacyjnych.

Uczestnikami konferencji byli lekarze, specjaliści z obszaru medycyny, a także przedstawiciele organizacji pacjentów. Wśród nich był też przedstawiciel Centrum Komunikacji PZN.

ABM/Centrum Komunikacji PZN