Treść artykułu

Na zdjęciu młoda kobieta z rozmazanym tuszem wokół oczu, trzyma kartkę z narysowanym uśmiechem na wysokości ust.

Normalizujmy temat depresji

O depresji pisaliśmy już niejednokrotnie, ale to nie oznacza, że temat ten został w pełni wyczerpany. Jak się okazuje, istnieje jeszcze przekonanie, że depresja jest chorobą wstydliwą, którą zazwyczaj ukrywa się przed innymi ludźmi.

– Są takie społeczności w promieniu 30–40 km od Warszawy, gdzie – kiedy pytam światłych ludzi o leczenie depresji, to oni mówią, że nie wiedzą nawet, gdzie przyjmuje najbliższy psychiatra, albo, że do najbliższego lekarza jest 20 km. A jak pytam, czy lekarz POZ podjąłby się leczenia, to mówią, że nigdy. A gdy pytam, czy ogłoszenie na temat jakiegoś spotkania o depresji byłoby w lokalnej świetlicy możliwe – to odpowiadają, że nie, bo nikt by nie przyszedł, bo każdy by bał się, że będzie z tą depresją w pewien sposób kojarzony – tłumaczy dr Piotr Toczyski, kierownik Zakładu Socjologii Mediów i Komunikacji Społecznej APS im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu w Polsce i ogólnoeuropejski konsultant części cyfrowej – iFightDepression.

Jak wyznaje ekspert, dzięki temu, że mówimy dużo o depresji – spada wskaźnik samobójstw. Należy więc szerzyć informacje o chorobie zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy czy specjalistów.

Przypominamy też o nowo powstałym narzędziu ifightdepression.com, w którym można odnaleźć wiele przydatnych informacji na temat zdrowia fizycznego i psychicznego. Materiały umieszczone na stronie: https://ifightdepression.com/pl/ stanowią m.in. wsparcie w monitorowaniu nastroju, a w połączeniu z leczeniem, które pacjent otrzyma od lekarza, mogą pomóc w radzeniu sobie z depresją i przyczynić się do powrotu do zdrowia.

Nie bójmy się rozmawiać o depresji, gdyż jest to temat, który dotyczy każdego z nas.

Więcej o EAAD Best pod linkiem: https://pzn.org.pl/pierwszy-alians-przeciw-depresji-w-polsce/.

IJ/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Unsplash