Treść artykułu

Przyrząd do badania optometrycznego.

Małopolskie – więcej zabiegów, mniejsze kolejki

W województwie małopolskim, w wyniku zniesienia limitów, znacząco skrócił się czas oczekiwania pacjentów na operacje zaćmy. Zwiększyła się również liczba innych zabiegów okulistycznych m.in. w zakresie leczenia jaskry.

W Małopolsce czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy, w przypadkach pilnych − skrócił się do kilku miesięcy, w przypadkach stabilnych do około roku. Większość pacjentów była operowanych w trybie jednodniowym, co zwiększyło ich komfort leczenia. Z operacji usunięcia zaćmy pacjenci w stanie stabilnym mogli skorzystać w 22 placówkach w regionie.

Na przykładzie Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Krakowie pokazano, jak wygląda leczenie okulistyczne w regionie. Obecnie przeprowadza się tam blisko 400 zabiegów miesięcznie, podczas gdy w 2015 roku było ich ok. 300. Jest to jedyny ośrodek w województwie wykonujący przeszczep rogówki. Rocznie przeprowadza się ok. 25 takich zabiegów. W zeszłym roku w szpitalu wykonano 4,6 tys. zabiegów usunięcia zaćmy, o 93 proc. więcej niż w latach wcześniejszych.

W zakresie leczenia jaskry  przeprowadza się ponad 300 zabiegów rocznie, podczas gdy w 2012 r. wykonywano 36 zabiegów. Pacjenci z AMD, czyli zwyrodnieniem plamki żółtej, mają  w szpitalu przeprowadzanych 1,4 tys. iniekcji doszklistkowych rocznie (zastrzyki do oka) – 34 proc. zabiegów w regionie. Zabiegów witrektomii czyli usunięcia patologicznych zmian w oku wykonuje się ponad 400 rocznie, to jest ponad 70 proc. zabiegów w województwie. Niestety kolejki do poradni ambulatoryjnej WSO wciąż są długie (trzeba czekać ok. pół roku), podobnie jak do poradni jaskrowej (czas oczekiwania na wizytę ok. roku).

Fot. Pixabay