Treść artykułu

miska w kształcie serca w warzywami i owocami w środku, naokoło niej: waga, mata do ćwiczeń, hantle, ręcznik

Jak powstrzymać epidemię cukrzycy i otyłości?

Według danych OECD 56,7% dorosłych Polaków ma nadwagę lub otyłość, a choroby z nich wynikające powodują skrócenie życia średnio o 3 lata i 10 miesięcy. Z nadwagą boryka się także coraz więcej dzieci i nastolatków. Co możemy zrobić, aby z tym walczyć?

Dane są zatrważające: nigdy w historii przyrost masy ciała dzieci i młodzieży nie był tak duży. 1/3 ośmiolatków ma nadwagę, a co piąty z nich nie spożywa codziennie śniadania przed wyjściem do szkoły. 18% dzieci nie spędza aktywnie czasu na świeżym powietrzu i spożywa za dużo cukru. Dodatkowo 30% uczniów ma problemy ze snem, co również może przyczyniać się do wzrostu wagi. Ten problem istniał już od dawna, a pandemia niestety go pogłębiła.

Takie liczby pojawiły się w raporcie CCD (Cities Changing Diabetes), którego wyniki zostały zaprezentowane podczas konferencji 22 czerwca br. Polska jest pierwszym krajem Europy Środkowej, który przystąpił do projektu. W spotkaniu wzięli udział eksperci, diabetolodzy i pediatrzy z Warszawy i Krakowa, ponieważ to właśnie w tych miastach przeprowadzono badanie. Jak powiedziała na otwarcie spotkania dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, kierownik Projektu CCD w Polsce: – Świat jest ogromny, a problemy są wspólne. 41 krajów bierze udział w tym projekcie. To będzie trudna walka, wymagająca wiele wysiłków. Tylko dzięki silnemu partnerstwu szkoły, gminy i samorządów można zatrzymać wzrost zachorowań na otyłość i cukrzycę.

Globalny problem

Cukrzyca jest obecnie najszybciej rozwijającą się chorobą cywilizacyjną, która najczęściej dotyka osoby zamieszkałe w dużych miastach. Celem globalnego programu CCD jest zatrzymanie postępowania tej choroby. A można tego dokonać za sprawą zdrowego żywienia i odpowiedniej ilości ruchu. 80% otyłych dzieci pozostaje otyłymi dorosłymi. Dlatego tak ważne jest, aby edukację na temat ważnej roli diety i sportu w naszym życiu kształtować już od najmłodszych lat. Szkoła jest do tego idealnym miejscem.

Innowacyjne działanie

Prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, przedstawiciel Rady Naukowej CCD w Polsce wskazał na innowacyjność projektu. – Działanie jest oddolne; to nie rząd będzie wdrażał zmiany, a szkoły i samorządy – powiedział. Inicjatywa dąży do tego, aby każda szkoła stosowała odpowiednią profilaktykę. Jest to bowiem miejsce, w którym od najwcześniejszych lat można wyrabiać zdrowe nawyki. W ramach projektu planowane są działania szyte na miarę, m.in. warsztaty, propozycje aktywności sportowych, poszerzanie wiedzy w kwestii zdrowych nawyków żywieniowych. Spotkania będą kierowane przede wszystkim do nauczycieli, którzy mogą kształtować te postawy u swoich podopiecznych.

Więcej na temat cukrzycy i otyłości można przeczytać w naszych materiałach na stronie: https://pzn.org.pl/nie-zyjmy-w-slodkiej-niewiedzy/ i https://pzn.org.pl/otylosc-to-choroba-trzeba-ja-leczyc/.

DU/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Shutterstock