Treść artykułu

Kostki cukru a obok nich strzykawka z insuliną

Nie żyjmy w słodkiej niewiedzy

Na stronie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków znajduje się cykl filmów edukacyjnych o cukrzycy typu 2. W przystępny, ciekawy sposób przestawiono w nim informacje na temat m.in. leczenia, hipoglikemii, aktywności fizycznej, a także powikłań osób chorych na to schorzenie. Warto, aby pacjenci i ich najbliżsi zapoznali się z tym materiałem.

Cykl pięciu filmów pt. „Nie żyjmy w słodkiej niewiedzy” powstał we współpracy z lekarzami z Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi przy wsparciu merytorycznym prof. dr hab. Katarzyny Cypryk, kierownika Kliniki Diabetologii i Chorób Przemiany Materii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna, dotyka najczęściej osoby po 40 roku życia. Czynnikami sprzyjającymi jej występowaniu są nadwaga, dieta obfita w cukry proste i przetworzoną żywność, mała aktywność fizyczna. Trzustka chorych wydziela zbyt małą ilość insuliny, aby mogła utrzymać właściwy poziom cukru we krwi, albo też insulina nie działa efektywnie. Początkowo choroba ta daje bardzo małe objawy. Sposobem leczenia cukrzycy typu 2, oprócz leków, jest odpowiedni sposób odżywiania, który nie powoduje skoków glukozy we krwi. Nieleczona, rozwija się w bardziej zaawansowane stadia, prowadzi również do poważnych powikłań, m.in. chorób narządu wzroku, chorób serca i naczyń, nadciśnienia, neuropatii. Dlatego tak ważne jest po pierwsze zdiagnozowanie choroby, po drugie prawidłowe leczenie i kontrola poziomu glukozy we krwi. Cykl filmów stworzony przez specjalistów może stanowić cenną wskazówkę.

Linki do odcinków z tego cyklu:

  1. https://diabetyk.org.pl/seria-filmow-o-cukrzycy/
  2. https://diabetyk.org.pl/seria-filmow-o-cukrzycy-2/
  3. https://diabetyk.org.pl/seria-filmow-o-cukrzycy-3/
  4. https://diabetyk.org.pl/seria-filmow-o-cukrzycy-4/
  5. https://diabetyk.org.pl/seria-filmow-o-cukrzycy-5/

Fot. Pixabay