Treść artykułu

Niewidomy mężczyzna z białą laską idzie po ścieżce dotykowej

Europejska karta osoby z niepełnosprawnością – dyrektywa przyjęta

Rada Europejska przyjęła 14 października br. dwie nowe dyrektywy, które ułatwią osobom z niepełnosprawnościami podróżowanie po UE. Ustanawiają one wprowadzenie Europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością i Europejskiej karty parkingowej.

Dyrektywa dotycząca Europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością i Europejskiej karty parkingowej zapewni równy dostęp do warunków specjalnych lub preferencyjnego traktowania osób z niepełnosprawnościami podczas krótkich pobytów w państwach Unii. Chodzi o niższe opłaty (lub ich brak) za bilety wstępu, pierwszeństwo dostępu do usługi, wsparcie oraz miejsca parkingowe.

Ministrowie przyjęli dyrektywę obejmującą przepisami również obywateli państw trzecich przebywających legalnie w UE. Dzięki temu również oni będą mogli korzystać z kart podczas krótkich pobytów w Europie.

Za wydawanie fizycznych i cyfrowych europejskich kart osoby z niepełnosprawnością będą odpowiadać urzędy krajowe. Karty te będą uznawane w całej Unii. Państwa członkowskie będą mogły wydawać je również w postaci elektronicznej.

Dyrektywy zostaną teraz podpisane przez Radę i Parlament Europejski. A wejdą w życie po publikacji w Dzienniku Urzędowym. Państwa członkowskie będą miały 2,5 roku na dostosowanie ustawodawstwa krajowego i 3,5 roku na rozpoczęcie stosowania nowych przepisów.

W 2022 roku 27% ludności Unii, w wieku powyżej 16 lat, miało jakąś formę niepełnosprawności. Zgodnie z szacunkami Eurostatu oznacza to łącznie 101 mln osób.

Źródło: Biuro prasowe Rady Unii Europejskiej