Drugie Posiedzenie Rady
Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że w dniu 27 kwietnia 2022 r. odbyło się posiedzenie inauguracyjne Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia. W posiedzeniu uczestniczył Pan Adam Niedzielski – Minister Zdrowia, który wręczył powołania do Rady 15 przedstawicielom organizacji pacjentów.
W dniu 18 maja 2022 r. odbyło się drugie posiedzenie Rady w formule hybrydowej – w trybie stacjonarnym w siedzibie Ministerstwa Zdrowia i on-line za pośrednictwem aplikacji Teams.
W posiedzeniu uczestniczył Piotr Bromber Podsekretarz Stanu, członkowie Rady Organizacji Pacjentów, przedstawiciele Departamentu Dialogu Społecznego oraz dodatkowo przedstawiciel Departamentu Zdrowia Publicznego. W czasie spotkania spośród członków Rady powołano zespół redakcyjny, który będzie czuwał nad poprawnością językową dokumentów opracowywanych przez Radę. Członkowie Rady przed posiedzeniem przesyłali propozycje tematów, które chcieliby żeby były procedowane na najbliższych posiedzeniach. Opracowano i przyjęto także stanowisko Rady z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu ustanowionego przez Światową Organizację Zdrowia a przypadającego na dzień 31 maja.
Podczas posiedzenia zaprezentowane zostały tematy zgłoszone przez Dorotę Korycińską reprezentującą Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska oraz przeze mnie. Przedstawione tematy zostały przyporządkowane do terminów kolejnych spotkań Rady oraz do procedowanych obecnie projektów ustaw.
Przyjęto harmonogram prac na czerwiec 2022 r. obejmujący:
- Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta,
- Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa,
- Projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw,
- Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych.
Ustalono, że posiedzenia Rady będą koncentrowały się wokół analiz ustaw, nad którymi aktualnie pracuje Ministerstwo Zdrowia oraz na pracach dotyczących tematów, które zgłosili poszczególni członkowie Rady i wszyscy uznają je za ważne dla ochrony zdrowia. Takimi tematami zgłoszonymi przeze mnie jest Komplementarności leczenia i rehabilitacji, Świadczenia gwarantowane, w tym rehabilitacja osób z problemami wzroku. Inni członkowie zgłosili temat Profilaktyki zdrowotnej.
W ramach ww. ustaw, z których dwie będą analizowane na najbliższym posiedzeniu 1 czerwca zgłosiłam potrzebę przeanalizowania zmiany wyceny, zasad zaopatrzenia i rozszerzenie wykazu refundowanych pomocy optycznych oraz zasad zaopatrzenia w białe laski; oraz uzupełnienia listy zawodów medycznych o następujących aktualnie funkcjonujących specjalistów: rehabilitanta wzroku słabowidzących, instruktora orientacji przestrzennej i mobilności, specjalistę usprawniania osób z dysfunkcją wzroku. Zgłoszone przez innych członków to sprawy refundacje terapii lekowych i CBR (Całkowity Budżet Refundacyjny): zdefiniowanie pozycji wchodzących w skład tego budżetu, jego minimalna wielkość; z jakiej przyczyny i w jakiej wysokości środki z Funduszu Medycznego mają być włączone do CBR; postulat całkowitej transparentności procedur refundacyjnych. Zostanie przygotowana także informacji do innych organizacji o możliwości zgłaszania tematów do Rady oraz do Rzecznika Praw Pacjenta o powołaniu Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia i o jej celach.
Elżbieta Oleksiak
Centrum Rehabilitacji przy Instytucie Tyflologicznym PZN