Treść artykułu

Atlasy i mapy ułożone na blacie

Czytelnia map i planów dla osób niewidomych i słabowidzących

W serwisie www.pzn.org.pl powstała podstrona z katalogiem atrakcji turystycznych, które mają udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących. To dopiero początek tworzenia naszej listy, dlatego prosimy o przekazywanie informacji o takich obiektach. W ten sposób wspólnie stworzymy kompendium dostępnych miejsc dla osób z dysfunkcją wzroku.

W Instytucie Tyflologicznym PZN utworzono czytelnię map i planów dla osób niewidomych oraz słabowidzących. Towarzyszy jej podstrona internetowa zawierająca katalog atrakcji turystycznych dostępnych dla osób z dysfunkcją wzroku. Można tam znaleźć informacje o makietach, tyflografikach, audioprzewodnikach z audiodeskrypcją czy innych usprawnieniach. Obecnie na liście dostępnych atrakcji turystycznych mogą Państwo przeczytać o udogodnieniach w muzeach w różnych regionach Polski. Ale to dopiero początek. Dlatego, jeśli ktoś z Państwa (indywidualnie albo na wycieczce z Kołem PZN) był w ciekawym miejscu, prosimy o przesyłanie informacji poprzez formularz umieszczony na stronie: https://pzn.org.pl/dostepnosc/katalog-makiet-tyflografik-i-audiodeskrypcji/ albo wysłanie wiadomości na adres: czytelnia@pzn.org.pl. Prosimy o przekazywanie, jakie udogodnienia są w danym obiekcie i dlaczego to miejsce jest warte polecenia osobom z dysfunkcją wzroku. Link do podstrony: https://pzn.org.pl/dostepnosc/.

Zapraszamy również do skorzystania ze stacjonarnej czytelni map i planów mieszczącej się w budynku PZN na pierwszym piętrze przy ul. Konwiktorskiej 7 w Warszawie. Jest to miejsce, gdzie osoby z dysfunkcją wzroku oraz nauczyciele orientacji przestrzennej mogą zapoznać się z mapami, planami i tyflografikami różnych rejonów Polski i atrakcji turystycznych.

Dostępne są tam:

– mapy: kontynentów, regionów, państw (w tym Polski), fizyczne, gospodarcze, polityczne, historyczne oraz prezentujące połączenia komunikacyjne,

Stoły ystawione dookoła pokoju, na których leżą mapy– plany: miast, obiektów, wnętrz,
– tyflografiki zabytków architektonicznych.

W celu ustalenia terminu wizyty prosimy o przesłanie informacji na adres: czytelnia@pzn.org.pl. W związku z reżimem sanitarnym w czytelni obowiązują maseczki i rękawiczki.

Pełen wykaz dotykowych publikacji znajduje się na stronie: https://pzn.org.pl/dostepnosc/czytelnia-map-i-planow-dla-osob-niewidomych-i-slabowidzacych/.

 

Projekt „Utworzenie czytelni map i planów dla osób niewidomych i słabowidzących”
jest współfinansowany przez Urząd m. st. Warszawy.

Logo "Zakochaj się w Warszawie"