Treść artykułu

Darmowe aplikacje wspierające osoby z dysfunkcjami wzroku

Od wielu lat osoby niewidome i słabowidzące mogą korzystać z aplikacji na urządzenia mobilne: Seeing Assistant Home oraz Seeing Assistant Move. Dotychczas producent udostępniał bezpłatnie jedynie niektóre funkcje obu, a za pełną wersję trzeba było zapłacić kilkadziesiąt złotych. 19 maja firma Transition Technologies ogłosiła jednak, że będzie je można pobrać za darmo ze sklepów App Store i Google Play.

Pierwsza z nich to wielozadaniowy pomocnik w życiu codziennym. Dzięki tej aplikacji osoba niewidoma może: sprawdzić kolor, znaleźć źródło światła oraz sprawdzić jego natężenie, zeskanować kod kreskowy, aby odczytać nazwę danego produktu, lub też odczytać informacje zawarte w kodach QR i znacznikach NFC. Z kolei osoby słabowidzące mogą również skorzystać z wielofunkcyjnej lupy.

Move to kolejna aplikacja z rodziny Seeing Assistant i służy do nawigacji. Dzięki niej osoby niewidome mogą m.in:  sprawdzić wybrane miejsca lub listę wg wcześniej określonych filtrów, bieżącą lokalizację, przeszukać okolicę innej lokalizacji, a także zaplanować lub zarejestrować trasę. I choć od pojawienia się polskich aplikacji wspomagających użytkowników niewidomych i słabowidzących powstały inne rozwiązania, to apki z rodziny Seeing Assistant mogą wciąż okazać się pomocne w niektórych sytuacjach.

Warto zaznaczyć, że gdy aplikacja pojawiła się na polskim rynku, PZN brał udział w testach, a także pozytywnie zarekomendował wyżej wymienione rozwiązania. Aplikacje Transition Technologies były również nagradzane.

Teraz można pobrać je za darmo na system iOS, jak i Android, do czego zachęcamy.

Oprac. Rafał Kanarek, Centrum Komunikacji PZN

Fot. Unsplash