Czy brak informacji doskwiera osobom z dysfunkcją wzroku?
Informacja ma kluczowe znaczenie dla uczestniczenia we współczesnym świecie. Dla osób niewidomych i słabowidzących informacje w urzędach, sklepach czy Internecie nie zawsze są dostępne. Na ten problem zwraca uwagę Europejska Unia Niewidomych (EBU) w swojej kampanii, której celem jest podniesienie świadomości na temat praw osób niewidomych i słabowidzących.
Nasza redakcja spytała osoby z dysfunkcją wzroku, jakie są ich problemy w dostępie do informacji:
− Uważam, że taka kampania informacyjna jest potrzebna, gdyż ci, którzy zajmują się informacją publiczną, często nie mają świadomości o potrzebach osób z dysfunkcją wzroku. Takich osób jest naprawdę wiele. To widać w sytuacji, kiedy słabowidzący lub niewidomy udaje się do jakiejś instytucji, banku, muzeum, placówki pocztowej itp. Wtedy cały personel zaczyna się zastanawiać, co zrobić z takim petentem. Przecież nie przeczyta sobie sam ważnych informacji. Sądzę, że dobrym rozwiązaniem jest szkolenie dla pracowników obsługi klienta nt. tego, jak udostępniać informacje dla osób ze specjalnymi potrzebami. Brak udostępniania informacji wielopłaszczyznowej działa niekorzystnie na rzecz firm, gdyż za każdym dobrze obsłużonym klientem, idą z reguły jakieś pieniądze. Koszt wytworzenia wydruku z powiększoną czcionką nie jest duży, podobnie, jak zlecenie właściwemu podmiotowi wydruku w brajlu. Liczę na to, że już niedługo doczekamy czasów, w których niezależnie od niepełnosprawności będziemy mogli uzyskać informacje o różnych produktach czy usługach na takich samych zasadach, co osoby pełnosprawne, dla których tak naprawdę przeznaczony jest obecnie cały rynek – mówi Piotr pracujący w organizacji działającej na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku.
Zdaniem Sławka z Warszawy, obecnie dostęp do informacji jest kluczowy. Za pośrednictwem Internetu oraz portali społecznościowych dowiadujemy się o tym, co dzieje się na świecie. Można nawet stwierdzić, że z tradycyjnych mediów korzystamy rzadziej. Internet szybciej przekazuje informacje w świat. Od lat mówi się, że jest on oknem na świat, w szczególności dla osób z dysfunkcją wzroku. Jednak to od twórców treści zależy, czy przez to okno osoby niewidome będą miały co oglądać, czy też znajdą jedynie treści niezrozumiałe lub nawet nieosiągalne z powodu braku dostępności. Warto zatem przypominać i zwracać uwagę, by twórcy nowych rozwiązań wzięli pod uwagę odbiorców, którzy z powodu czasowych lub trwałych ograniczeń mają trudności z odbiorem publikowanych treści. To właśnie dla nich dostępność jest istotna, gdyż pozwala na równi z innymi odbierać informacje, dzielić się nimi lub wyrażać na ich temat swoje zdanie.
Sylwia pracująca w organizacji pozarządowej uważa, że w dalszym ciągu zdarza się, że w wielu miejscach użyteczności publicznej czy Internecie pojawiają się trudności w dostępie do informacji dla osób z niepełnosprawnością wzroku. − Takie sytuacje powodują często frustrację, gdyż jak większość osób, chciałabym być jak najbardziej samodzielna – oczywiście na tyle, na ile pozwalają moje ograniczenia w percepcji. Kampania informacyjna EBU to wartościowe przedsięwzięcie, gdyż po raz kolejny na szeroką skalę przypomina o tym, że każdy człowiek powinien mieć równy dostęp do informacji, jak i do zamieszczanych w Internecie treści. Warto zaznaczyć, że aby taka sytuacja mogła zaistnieć, należy wcześniej dostosować materiały i otaczającą przestrzeń do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Czasem nie trzeba wiele, wystarczy zastosować powiększenie czy odpowiedni kontrast po to, aby to, co dotąd było niewidoczne, stało się dostrzegalne dla osób słabowidzących – dzieli się swoją opinią Sylwia.
Podsumowując, zgodnie z treścią filmu EBU osoby niewidome i słabowidzące mają prawo do formułowania i wyrażania opinii oraz udostępniania ich w wybranym przez siebie formacie, takim jak alfabet Braille’a, druk wielką czcionką lub format cyfrowy. A podmioty publiczne są zobowiązane do komunikowania się z osobami z dysfunkcją wzroku w wybranym przez nich formacie.
Film został przygotowany w ramach kampanii EBU propagującej zapisy Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Materiał w wersji angielskiej dostępny jest na stronie: Right to Accessible Information – YouTube.
Fot. Unsplash