Treść artykułu

Chcę być mamą – poradnik dla kobiet ze schorzeniami i wadami wzroku

„Chcę być mamą – poradnik dla kobiet ze schorzeniami i wadami wzroku” to nowa publikacja przygotowana w Instytucie Tyflologicznym PZN. To skarbnica wiedzy na temat planowania ciąży, porodu i połogu przydatna dla kobiet słabowidzących, niewidomych planujących ciążę i ich bliskich.

Kobiety z niepełnosprawnością narządu wzroku obawiają się, czy staną na wysokości zadania w roli matki. Mają wątpliwości − czy ciąża lub poród mogą spowodować pogorszenie lub utratę wzroku?, czy ich dzieci nie odziedziczą choroby oczu? W przygotowanym poradniku czytelniczki znajdą odpowiedzi na pytania:

  • Jakie rodzaje chorób dziedziczone są najczęściej?
  • Czy możliwe jest wykonanie przed porodem badan sprawdzających?
  • Czy dziecko może odziedziczyć chorobę genetyczną?
  • Czy przy dziedziczeniu ma znaczenie to, u którego z rodziców występuje choroba genetyczna powodująca problemy ze wzrokiem?
  • Gdzie szukać pomocy, gdy dziecko urodzi się z chorobą lub wadą narządu wzroku?
  • Czy wczesne rozpoznanie choroby narządu wzroku u dziecka i podjęcie leczenia gwarantuje zachowanie lub poprawę widzenia dziecka?

W publikacji zamieszczone są również informacje m.in. o tym, na czym polega opieka położniczo-lekarska w ciąży, co powinno zaniepokoić kobietę będącą w tym stanie, kiedy stosuje się cesarskie cięcie, jakie świadczenia przysługują po urodzeniu dziecka, a także na jakie wsparcie mogą liczyć dzieci niepełnosprawne.

Autorami poradnika są wybitni specjaliści: profesor − okulista i genetyk jednocześnie, biolog molekularny, lekarz ginekolog, położna, pielęgniarka i pedagog, psycholog, fizjoterapeuta oraz prawnik.

Kompendium powstało w ramach projektu „Grant na zdrowie” ze środków firmy Gedeon Richter Polska oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Bezpłatny poradnik będzie udostępniony w powiększonym druku. W wersji elektronicznej do pobrania w załączniku pod informacją.

Można go zamawiać w Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN, pisząc wiadomość na adres e-mail: dosiecka@pzn.org.pl.

Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego
Polskiego Związku Niewidomych

Logo Grant na zdrowie

Pliki do pobrania