Treść artykułu

Palce dotykają napisu w brajlu, który jest umieszczony na metalowej tabliczce.

Centrum Szyfrów Enigma zaprasza osoby z niepełnosprawnościami

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu to ciekawe miejsce z wyjątkowymi zbiorami, a do tego laureat konkursu Lider Dostępności 2023. Twórcy muzeum chcą, aby jego progi odwiedziło jak najwięcej gości. Dlatego przygotowało bogatą ofertę dla osób z niepełnosprawnościami.

Centrum Szyfrów Enigma (CSE) to placówka z interaktywną ekspozycją multimedialną poświęconą maszynie szyfrującej Enigma i historii złamania jej szyfru. Dokonali tego trzej polscy kryptolodzy: Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki. Rezultat ich prac miał wpływ na losy II wojny światowej. Każdy, kto interesuje się historią, powinien odwiedzić to miejsce.

Wystawa składa się z trzech części: kursu szyfrów, wzorowanego na tym, który stał się udziałem polskich naukowców w 1929 r., historii prac nad rozwiązaniem zagadki Enigmy oraz krótkiej historii rewolucji cyfrowej. Wśród eksponatów znajdują się m.in. rekonstrukcja bomby Rejewskiego, cyklometr czy oryginał Enigmy.

Siedziba muzeum ma wiele udogodnień architektonicznych oraz programowych przygotowanych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, w tym audioprzewodniki w polskim języku migowym oraz z audiodeskrypcją, czy w prostym języku ETR.

Po wejściu do muzeum i skorzystaniu z kas, trzeba się zatrzymać przy punkcie informacyjnym (Visitor Center). Mieści się on obok bramek wejściowych na ekspozycję. Można w nim odebrać audioprzewodniki z audiodeskrypcją. Znajduje się tam plan tyflograficzny, który przybliża rozkład wszystkich pomieszczeń. Kolejny plan znajduje się przed wejściem do największej sali ekspozycyjnej i dotyczy właśnie tego pomieszczenia.

Ekspozycja jest wolna od barier architektonicznych. Nie ma tu światła dziennego, oświetlenie jest głównie ledowe. Można swobodnie dotykać wszystkich elementów, z wyjątkiem eksponatów w gablotach. Poszczególne sale są zróżnicowane pod kątem kolorystyki i rodzajów powierzchni. A w jednej z nich – sala z U-bootem – słychać dźwięki imitujące przebywanie w łodzi podwodnej. Teksty wyświetlane na ekranach dotykowych są prezentowane kontrastowo i można je powiększyć. Wybrane filmy mają audiodeskrypcję oraz są tłumaczone na polski język migowy.

Instytucja zapewnia również wsparcie asystenta. To osoba z Zespołu Obsługi Klienta, która towarzyszy podczas wizyty w Centrum i udziela informacji o tym, jak wygląda przestrzeń i co się w niej dzieje.

Jeżeli chcecie się przygotować wcześniej do wizyty w tym miejscu, warto skorzystać ze strony internetowej: https://csenigma.pl/centrum-szyfrow/dostepnosc/. Są tu pliki do odsłuchania i przeczytania – także w prostym języku ETR – oraz instrukcje korzystania z niektórych rozwiązań (system TOTUpoint), bądź linki do nich przekierowujące. Niektóre materiały można ściągnąć, np. mapę dostępności ekspozycji, czy przewodniki: Krok po kroku. Przewodnik po Centrum Szyfrów Enigma w tekście łatwym do czytania.

W zakładce Audiodeskrypcja do odsłuchania jest 13 audiodeskrypcji. Każda z dołączonym plikiem tekstowym. Są to audiodeskrypcje dotyczące wyglądu pomieszczeń zarówno w strefie organizacyjnej wycieczki (6 plików), czyli np. opisy: wejścia do budynku, strefy wejściowej, punktu informacyjnego czy szatni, jak i samego zwiedzania (7 plików): opisy kolejnych sal i elementów wyposażenia.

Jury konkursu „Lider dostępności” swój wybór w 2023 r. uzasadniło w następujący sposób „twórcy Centrum Szyfrów Enigma (…) wykazali się otwartością i kreatywnością, zadbali o potrzeby osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności: ruchowej, słuchu, wzroku, intelektualnej, a także potrzeby seniorów i dzieci, dzięki czemu wizyta w Centrum staje się dla każdego gościa atrakcyjnym i wartościowym doświadczeniem”. I nie można się z tym nie zgodzić…

ABM/Centrum Komunikacji PZN

Źródło: Centrum Szyfrów Enigma