Zarządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie utworzenia Rady Dostępności
Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392, z 2015 r. poz. 1064 oraz z 2018 r. poz. 1669) zarządza się, co następuje:
- 1.
- Przy Ministrze Inwestycji i Rozwoju, zwanym dalej “Ministrem”, powołuje się Radę Dostępności, zwaną dalej “Radą”.
- Rada jest organem pomocniczym Ministra.
- 2.
Do zadań Rady należy w szczególności:
1) opiniowanie przekazanych przez Ministra projektów aktów prawnych i innych dokumentów dotyczących dostępności;
2) rekomendowanie Ministrowi sposobu realizacji zadań określonych w programach na rzecz poprawy dostępności;
3) formułowanie zaleceń w przedmiocie zmiany przepisów w zakresie dostępności;
4) opiniowanie kryteriów dostępu dla akredytowania podmiotów certyfikujących dostępność;
5) wyrażanie opinii i zajmowanie stanowisk w zakresie realizacji potrzeb osób niepełnosprawnych oraz działań na rzecz poprawy świadomości społecznej w zakresie dostępności.
- 3.
- Przewodniczącym Rady jest Minister.
- W skład Rady wchodzi nie więcej niż 50 członków, powoływanych i odwoływanych przez Ministra, spośród osób posiadających kompetencje, doświadczenie i wiedzę ekspercką w zakresie dostępności.
- Minister może występować do:
1) organów administracji rządowej,
2) Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, o której mowa w ustawie z dnia 6 maja 2005 r. o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej (Dz. U. poz. 759),
3) Rady Dialogu Społecznego, o której mowa w ustawie z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2232),
4) Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450, 650, 723 i 1365), a także Konwentu Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego,
5) Krajowej Izby Gospodarczej, o której mowa w ustawie z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1218 oraz z 2018 r. poz. 650),
6) Prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, o którym mowa w rozdziale 10 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511, 1000, 1076, 1925, 2192 i 2494),
7) Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych, o której mowa w rozdziale 9 ustawy, o której mowa w pkt 6,
8) innych podmiotów istotnych w kontekście zadań Rady
– o zaproponowanie kandydatów na członków Rady.
- 4.
- Przewodniczący:
1) zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Rady;
2) reprezentuje Radę na zewnątrz;
3) powołuje wiceprzewodniczącego Rady spośród jej członków.
- Posiedzenia Rady odbywają się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż dwa razy w roku.
- W przypadku braku możliwości uczestnictwa w posiedzeniu Rady jej członka, w posiedzeniu może wziąć udział wskazany przez niego zastępca.
- Przewodniczący może zapraszać do uczestnictwa w pracach Rady inne osoby, niebędące jej członkami, których wiedza i doświadczenie, w szczególności z zakresu dostępności, mogą być przydatne do wykonywania zadań Rady.
- W celu realizacji zadań Rady, Przewodniczący może powoływać spośród jej członków zespoły ekspertów i grupy robocze oraz wskazywać ich przewodniczących.
- W przypadku nieobecności Przewodniczącego jego zadania wykonuje wiceprzewodniczący Rady albo inny wyznaczony przez Przewodniczącego członek Rady.
- 5.
- Rada działa kolegialnie.
- Ustalenia, wnioski i opinie Rady są przyjmowane w drodze konsensusu. W przypadku braku konsensusu, decydujący głos ma Przewodniczący.
- W szczególnie uzasadnionych sytuacjach, ustalenia, wnioski i opinie w zakresie, o którym mowa w ust. 2, mogą być przyjmowane w trybie obiegowym, poza posiedzeniami Rady, w tym za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
- 6.
- Obsługę Rady zapewnia urząd obsługujący Ministra.
- Szczegółowy tryb działania Rady określa regulamin, przyjęty przez Radę na pierwszym posiedzeniu Rady zwykłą większością głosów.
- Członkowie Rady wykonują swoje funkcje społecznie, nie otrzymując wynagrodzenia.
- Za udział w posiedzeniu Rady, członkom Rady oraz osobom, o których mowa w § 4 ust. 4, przysługuje zwrot kosztów podróży na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).
- 7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.