200. rocznica brajla. Przygotuj swoją pracę, promuj brajla
W 1825 r. 16-letni, niewidomy chłopiec − Louis Braille − stworzył alfabet brajla. Od tego czasu wynalazek ten rozpowszechnił się, umożliwiając edukację i zatrudnienie milionów osób niewidomych na całym świecie. W 2025 r. obchodzimy 200. rocznicę wprowadzenia alfabetu brajla. Z tej okazji Europejska Unia Niewidomych (EBU) proponuje udział w ciekawym projekcie.
Europejska Unia Niewidomych rozpoczęła projekt, który zaangażuje użytkowników brajla poprzez dzielenie się kreatywnymi doświadczeniami. Celem inicjatywy EBU jest zebranie prac inspirowanych brajlem przygotowanych przez osoby niewidome i słabowidzące z całej Europy.
EBU zachęca osoby, grupy lub organizacje do tworzenia prac, takich jak: filmy, podcasty na temat brajla, teksty, zdjęcia, grafiki lub rysunki w brajlu na podstawie znaków lub kształtów w brajlu. Oto kilka propozycji:
- czytanie tekstów brajlowskich w formie audio lub wideo,
- teksty opisujące własne doświadczenia, fikcyjne historie lub wiersze związane z brajlem przesłane jako tekst lub nagranie,
- projekty artystyczne z wykorzystaniem brajla,
- relacje z kursów brajla dla początkujących,
- dzieła sztuki, takie jak: grafiki lub obrazy wykonane ze znaków brajlowskich. W kalendarzu EBU na rok 2026 znajdzie się 12 wyróżniających się grafik, a do ich autorów zostanie wysłane osobiste powiadomienie,
- piosenki, skecze, słuchowiska radiowe itp. związane z brajlem,
- gry, metody nauki, oprogramowanie i materiały w brajlu,
- porady dla innych użytkowników,
- wszelkie inne kreatywne pomysły.
Co miesiąc EBU przyzna nagrodę w wysokości 100 euro za najlepszą pracę miesiąca. Wszystkie prace zostaną opublikowane na Europejskim Forum Brajla: https://www.livingbraille.eu/topic/braille-200/ i będą udostępniane za pośrednictwem różnych kanałów, m.in. newsletterów i mediów społecznościowych.
Prace, pytania lub uwagi można przesyłać pocztą elektroniczną na adres e-mail: braille200@livingbraille.eu.
Wymagania dotyczące prac:
- Prześlij organizatorowi jeden lub więcej plików ze swoją pracą. Jeśli została już gdzieś opublikowana, prześlij link do tej publikacji.
- Jeśli wiesz o dobrej pracy stworzonej przez kogoś innego, poinformuj nas o tym i prześlij link do niej oraz dane kontaktowe tej osoby.
- Podaj swoje pełne imię i nazwisko, kraj, wiek oraz informację, czy jesteś osobą niewidomą czy słabowidzącą.
- Do zgłoszenia przez osoby poniżej 18 roku życia należy dołączyć oświadczenie rodziców o wyrażeniu zgody na publikację.
- Prześlij tekst o długości do 1000 znaków w języku angielskim wyjaśniający zawartość pracy.
- W przypadku przesyłania pracy w formie tekstu, organizatorzy proszą o dołączenie pełnego tłumaczenia w języku angielskim, jeśli to możliwe.
- Zdjęcia i filmy powinny być w formacie poziomym.
- Dołącz krótki opis tego, co można zobaczyć na zdjęciach lub filmach w języku angielskim.
- Wraz ze zgłoszeniem prześlij organizatorom również swoją zgodę o następującej treści:
„By sending this contribution to European Blind Union Braille 200 initiative, I hereby agree on granting full copyright ownership to EBU” (tłum.: Wysyłając swoją pracę w ramach inicjatywy Europejskiej Unii Niewidomych Braille 200, niniejszym wyrażam zgodę na udzielenie pełnych praw autorskich EBU.).
Przesyłając swoją oryginalną pracę do akcji EBU:
- Autorzy automatycznie przekazują EBU na całym świecie wszystkie prawa, w tym prawa autorskie, a EBU może scedować lub udzielić licencji na te prawa.
- Autorzy powinni wyrazić zgodę na używanie przez EBU ich nazwiska i ich utworów w celach reklamowych i informacyjnych, zgodnie z wymaganiami EBU.
- Jako posiadacz praw autorskich, EBU może udzielić autorom i ich krajowym przedstawicielom zezwolenia na korzystanie z utworów w sposób, jaki uznają za stosowny.
- Autorzy są zobowiązani do udostępnienia EBU swoich zdjęć i upoważnienia EBU do ich powielania, adaptacji, edycji i publikowania na wszelkich nośnikach, w tym w Internecie i druku.
Tłumaczenie informacji prasowej EBU: Marta Kanarek, Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN