Treść artykułu

Twarze sześciorga dzieci w wieku szkolnym, dziewczynki i chłopcy. Nachyleni nad obiektywem, zdjęcie robione od dołu. Radośni, szeroko uśmiechnięci. Ustawieni w kole, ręce na ramionach sąsiada.

Edukacja zdrowotna – stanowisko ROP ws. nowego przedmiotu

Na posiedzeniu 15.01.2025 r. Rada Organizacji Pacjentów, której członkiem z ramienia PZN jest Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN, przyjęła stanowisko w sprawie edukacji zdrowotnej przekazane do Ministrów Edukacji i Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Rada Organizacji Pacjentów zapoznała się wcześniej z założeniami przedmiotu edukacja zdrowotna i pozytywnie go oceniła. Dlatego po otrzymaniu informacji, że przedmiot ten nie będzie obowiązkowy, Rada wystosowała przedstawione poniżej stanowisko.

Stanowisko Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym ds. zdrowia
z dnia 15 stycznia 2025 roku
w sprawie przedmiotu edukacja zdrowotna

Rada Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia, przedstawia stanowisko w związku z planowanymi zmianami w sprawie wprowadzenia nowego przedmiotu edukacja zdrowotna.

Środowisko organizacji pacjentów polskich z nadzieją przyjęło projekt rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, który wprowadza do szkół przedmiot o nazwie edukacja zdrowotna.

W Polsce, najczęstsze przyczyny zgonów są spowodowane chorobami cywilizacyjnymi, których można byłoby uniknąć, gdyby młodzież posiadała adekwatną do miary problemu wiedzę zdrowotną. Choroby odtytoniowe, układu krążenia, nowotwory, choroby związane z nadmiarem zanieczyszczeń, którymi wszyscy (nawet ci nie palący) oddychamy, depresja i otyłość powodują znaczne skutki zdrowotne. Ta sytuacja ma niszczący wpływ na zdrowie dzieci, młodych dorosłych, a w konsekwencji, całego społeczeństwa.

Rada stoi na stanowisku, że obowiązkowy przedmiot edukacja zdrowotna da szansę wszystkim młodym ludziom na zdrowsze życie, w pozytywny sposób zmieni jeszcze nie utrwalone złe nawyki, m.in. palenie tytoniu, niezdrowa dieta, uzależnienia. Da również szansę polskim rodzinom na odpowiedzialne i bezpieczniejsze życie.

Z niepokojem obserwujemy zapowiedzi polityków, że przedmiot edukacja zdrowotna może nie być obowiązkowy. Zdecydowanie opowiadamy się za wprowadzeniem do szkół edukacji zdrowotnej jako przedmiotu obowiązkowego, o który od wielu lat zabiegają organizacje pacjentów.

Pomóżmy naszym dzieciom żyć w bezpieczniejszym i zdrowszym świecie.

Stanowisko przyjęte przez Radę Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia w formie uchwały w dniu 15.01.2025 r.

Fot. shutterstock