„Dostępność – likwidacja barier architektonicznych w placówce służącej rehabilitacji społecznej PZN.”
Projekt „Dostępność – likwidacja barier architektonicznych w placówce służącej rehabilitacji społecznej PZN.” w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna” (DPP)
- dofinansowanie PFRON – 328.984,04 zł
- okres realizacji – 1.01.2025 – 30.06.2027
Celem projektu jest przystosowanie budynku przy ul. Konwiktorskiej 9 w Warszawie w zakresie dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami, które umożliwią korzystanie z usług świadczonych przez jednostkę PZN – Instytut Tyflologiczny. Poprawa dostępności budynku ma zniwelować bariery i pozwolić na swobodne poruszanie się po nim osobom na wózkach, z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, niepełnosprawnością intelektualną i innymi. PZN jako placówka publiczna realizująca usługi rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych jest zobowiązana do zapewniania dostępności w celu świadczenia jak najlepszej jakości usług – stąd też potrzeba realizacji niniejszego projektu.
Zakres prac adaptacyjnych obejmuje:
- Łazienka męska i łazienka damska na pierwszym piętrze budynku.
Pomieszczenia te są w niewielkim stopniu dostosowane do potrzeb osób słabowidzących. W ramach projektu łazienki zostaną powiększone tak, żeby osoby na wózkach mogły się swobodnie poruszać, zostaną również zamontowane odpowiednie uchwyty. Glazura na ścianach i terakota na podłodze będą odpowiednio skontrastowana, tak jak pozostałe wyposażenie łazienek: umywalki, spłuczki, miski klozetowe. - Pokój wytchnieniowy.
To miejsce będzie zorganizowane od podstaw i odpowiednio wyposażone i dostosowane do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących jak i osób poruszających się na wózkach. Będzie to miejsce wypoczynku i wyciszenia dla osób głównie z problemami wzroku, ale także innymi niepełnosprawnościami. W pokoju tym będzie można także przygotować sobie i zjeść posiłek, wypić herbatę, kawę, zażyć leki. - Miejsca postojowe.
Aktualnie jest to bardzo nierówny teren nie pozwalający na przemieszczanie się ani osób ani pojazdów. Dostosowanie będzie polegało na wyrównaniu terenu i wykonaniu drogi dojścia i dojazdu, oznaczonej zarówno kolorystycznie jak i nawierzchniowo. Zostaną także wykonane i oznaczone miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. - Sala konferencyjno-szkoleniowa nr 48 na drugim piętrze
Likwidacja barier w Sali konferencyjnej będzie polegała na wyrównaniu podłogi i zastosowanie na niej innych rozwiązań kolorystycznych ułatwiających poruszanie się. Zastosowanie na ścianach paneli wyczuwalnych dotykowo i skontrastowanych kolorystycznie ułatwiających poruszanie się.
Podczas likwidacji barier architektonicznych będą zachowane standardy dostępności przy projektowaniu wyposażenia pomieszczeń i zasady uniwersalnego projektowania.