Treść artykułu

Dłoń licząca na kalkulatorze i wykresy

Dla kogo dodatek dopełniający do renty socjalnej?

Osoby, które mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, od 1 stycznia br., mogą otrzymać wsparcie w postaci dodatku dopełniającego do renty socjalnej.

Osoby, które na 1 stycznia 2025 r. mają przyznaną rentę socjalną, są całkowicie niezdolne do pracy i niezdolne do samodzielnej egzystencji, otrzymają dodatek dopełniający automatycznie. Nie muszą składać w tym celu wniosku. Informacja o przyznaniu dodatku zostanie przekazana tym osobom oraz udostępniona na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.

Wniosek o dodatek do renty socjalnej powinny złożyć osoby, które na 1 stycznia br. mają prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy, ale nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Druk wniosku umieszczono na stronie: https://www.zus.pl/wzory-formularzy/emerytury-renty/renta-socjalna/-/asset_publisher/OJs9lLVO4fgb/content/wniosek-edd-soc.  Wniosek ten można składać we wszystkich placówkach ZUS.

Dodatek dopełniający wynosi 2520 zł i będzie waloryzowany raz w roku. ZUS będzie od niego odliczać składkę na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Będzie też podlegał potrąceniom i postępowaniu egzekucyjnemu na takich samych zasadach jak renta socjalna.

ZUS będzie dodatek wypłacać razem z rentą socjalną. Pierwsze wypłaty zostaną zrealizowane w maju br.

Osobom, które otrzymają dodatek dopełniający bez wniosku, zostanie wypłacone wyrównanie od 1 stycznia br. Natomiast osobom, które będą miały orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji po 1 stycznia br., dodatek zostanie przyznamy od miesiąca, w którym spełnią warunki do jego otrzymania, najwcześniej od miesiąca złożenia wniosku.

Więcej informacji na stronie: https://www.zus.pl/-/dodatek-dope%C5%82niaj%C4%85cy-do-renty-socjalnej?redirect=%2Fbaza-wiedzy%2Fbiezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych%2Fswiadczenia

Źródło: ZUS