Treść artykułu

Młoda kobieta siedzi po turecku na podłodze. Na kolanach rozłożony notatnik, w ręku długopis. Za nią fotel i regał z książkami zajmujący całą ścianę. Na podłodze obok niej: rozłożony laptop, filiżanka, kilka książek ułożonych jedna na drugiej.

Jak czytają Polacy?

Największy polski serwis książkowy lubimyczytac.pl podał wyniki corocznego badania stanu czytelnictwa „Czytelnicy 2.0”. W tym roku wzięło w nim udział ponad 15 tys. użytkowników serwisu. Uzyskana wiedza pozwoliła zebrać dane o współczesnych trendach i nawykach czytelniczych, co pozwala na stworzenie obrazu polskiego czytelnika.

Badanie miało formę ankiety składającej się z 30 pytań. Wśród informacji, które chciano uzyskać, były m.in. te dotyczące tego, czym się kierujemy przy wyborze lektury, jakie wersje książek wybieramy, jakie gatunki są preferowane i w którą stronę zmierza czytelnictwo i rynek wydawniczy. A oto najczęstsze odpowiedzi na kilka wybranych pytań:

Dlaczego czytamy? Najwięcej osób oddaje się lekturze, bo jest to „odskocznia od codziennych problemów”, ale także „jedna z form spędzania czasu”. Podsumowując, książki dostarczają przeżyć, wzruszeń i informacji o świecie.

Z kim rozmawiamy o książkach? Swoimi opiniami najchętniej dzielimy się z przyjaciółmi, znajomymi oraz rodziną. W dalszej kolejności są  współpracownicy, anonimowi internauci i bibliotekarze.

Co lubimy? Najchętniej wybierane gatunki książek nie zmieniają się od lat. Jest to kryminał i sensacja (niemal połowa ankietowanych), ale sięgamy również po literaturę piękną, fantasy, literaturę faktu i obyczajową.

Jak wybieramy? Przy kupnie książki bierzemy pod uwagę własne zainteresowania (niemal 96% badanych), ale nie pogardzimy opinią znajomych czy rodziny oraz zerkniemy na recenzje i oceny w sieci – chętnie innych czytelników i influencerów, rzadziej profesjonalnych recenzentów. Dokładniejszych informacji szukamy w sieci: w serwisach książkowych, na stronach księgarń internetowych, w Google czy mediach społecznościowych.

Książki drukowane a cyfrowe. Nadal najczęściej kupowane są książki drukowane, ale rośnie czytelnictwo audiobooków czy e-booków. Zmienił się natomiast sposób zdobywania książek. Przeważają teraz zakupy online w księgarniach internetowych, a na popularności straciły księgarnie stacjonarne, także te sieciowe.

Rynek książek cyfrowych. W przypadku e-booków i audiobooków najpopularniejsze są abonamenty. Co prawda, niektórzy czytelnicy nadal pobierają książki elektroniczne nielegalnie, ale następuje wyraźny spadek piractwa.

Jaka przyszłość czeka książki? Tu zdania są podzielone. Najwięcej ankietowanych uważa, że „Liczba czytelników książek pozostanie mniej więcej taka sama”, czyli nie stracimy serca do literatury. Zmieni się natomiast sposób korzystania z niej: „Książki będą istniały tylko w wersji cyfrowej, będziemy je czytać i słuchać w abonamencie”. Liczba zwolenników tej odpowiedzi co roku rośnie, nadal jednak pozostaje w mniejszości…

Opr. na podst. raportu „Czytelnicy 2.0″ serwisu lubimyczytac.pl

ABM/Centrum Komunikacji PZN