Treść artykułu

Tenisista odbija piłkę na korcie.

Mistrzostwa świata w tenisie ziemnym dla osób niewidomych

Wkrótce IBTA World Championships 2023 w Polsce – mistrzostwa świata w tenisie ziemnym dla osób niewidomych i słabowidzących. Rozgrywki najlepszych blindtenisistów z całego świata będzie można oglądać w dniach 29.08–3.09.2023 r. na kortach w Giebułtowie pod Krakowem.

W turnieju zmierzą się zawodnicy z: Anglii, Argentyny, Australii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Japonii, Kolumbii, Litwy, Meksyku, Niemiec, Pakistanu, Włoch i Polski. Impreza będzie okazją do spotkania się pasjonatów blind tenisa: kibiców, zawodników, trenerów i organizatorów treningów z całego świata. Finały mistrzostw zaplanowano na 3 września br., kiedy w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Tenisa.

Blindtenisistom kibicować może każdy, kto przyjdzie na korty, jednak publiczność proszona jest o  zachowanie ciszy, by zawodnikom łatwiej było skoncentrować się na dźwięku piłki. Rozgrywki będzie można śledzić również przez Internet. Link do relacji na żywo zostanie podany najpóźniej dzień przed turniejem na stronie: www.widzimyinaczej.org.pl oraz fanpage’u:  Fundacja Widzimy Inaczej | Facebook . To, co będzie widać na ekranie, zostanie opatrzone komentarzem słownym, by transmisja była również dostępna dla odbiorców z dysfunkcją narządu wzroku. Finały relacjonował będzie komentator Tomasz Tomaszewski.

Mistrzostwa świata w Giebułtowie organizuje Fundacja Widzimy Inaczej we współpracy z International Blind Tennis Association (IBTA), patronat nad wydarzeniem objęli Polski Związek Tenisowy.

Blind tenis w praktyce

Zanim blindtenisiści zagrają pierwsze mecze, przejdą kwalifikacje okulistyczne, na podstawie których zostaną przydzieleni do odpowiednich kategorii wzrokowych. Na podstawie decyzji okulistów zawodnicy zostaną podzieleni na cztery kategorie w zależności od stopnia uszkodzenia wzroku: B1 (dla osób zupełnie niewidomych), B2, B3 oraz B4 (dla graczy słabowidzących), w grupach kobiet i mężczyzn. Wszyscy gracze będą używać certyfikowanej piłki do blind tenisa, która jest nieco większa od standardowej, wykonana z miękkiego, gąbczastego materiału i przy każdym uderzeniu wydaje dźwięk.

Różnica pomiędzy blind tenisem a zwykłym tenisem ziemnym polega również na innej liczbie odbić piłki od ziemi. Gracze zupełnie niewidomi i ze szczątkowym widzeniem mogą poczekać na trzy kozły, tenisiści, którzy widzą trochę lepiej – na dwa. Natomiast najlepiej widzący muszą odbić piłkę po pierwszym koźle, tak jak zawodnicy pełnosprawni. Jest jeszcze kilka innych charakterystycznych szczegółów.

Zawodnicy z kategorii B1 (czyli osoby niewidome) grają na najmniejszym polu, a osoby z kategorii B2, B3 i wyżej (w różnym stopniu słabowidzące) – na nieco większym, ale wciąż krótszym niż kort w zwykłym tenisie. Ponadto linie ograniczające pole gry muszą być wykonane z takiego materiału, który jest dobrze wyczuwalny stopą, co ułatwia szybkie określenie swojej pozycji na korcie. Dodatkowo siatka zawieszona jest kilka centymetrów niżej niż w tradycyjnym tenisie. Jednak główne zasady są takie same, jak te obowiązujące pełnosprawnych tenisistów – mecz składa się z setów, sety – z gemów, a gemy – z punktów, które są przyznawane za wygranie pojedynczej wymiany piłek.

Fot. Unsplash