Posłuchaj podcastów o dostępności
Fundacja Katarynka zaprasza do wysłuchania podcastów o dostępności kultury i rozrywki dla osób ze szczególnymi potrzebami. O swoim doświadczeniach opowiadają praktycy dostępności, ludzie kultury oraz osoby z różnymi niepełnosprawnościami.
„W Polsce ponad cztery miliony osób może czuć się „nieproszonymi gośćmi” na różnych wydarzeniach – to osoby z niepełnosprawnościami, dla których chodzenie do kina, teatru czy muzeum bywa trudne. Chcemy, aby wszyscy czuli się zaproszeni. Aby dostępność stała się normą” – to myśl przewodnia twórców podcastów.
Specjalistki z Fundacji Katarynka rozmawiają o tym co zrobić, by kultura, sport i rozrywka były dostępne dla wszystkich. Podpowiadają, jak tworzyć dostępne wydarzenia. Zapraszają gości do dyskusji wśród nich twórców filmowych – Tomasza Bagińskiego, Daniela Jaroszka oraz Janinę Bąk, autorkę książek, webinarów, ciekawych materiałów w social mediach działającą na rzecz osób w kryzysie psychicznym. Powstało już 11 odcinków tego cyklu. Podejmowano takie tematy jak m.in.: czy polskie filmy są dostępne dla osób z niewidomych, jak niewidomi grają w gry, świat Katedry i Wiedźmina według niewidomego widza.
W ostatnim podcaście Monika Łojba opowiada, jak osoba niewidoma porusza się w miejskiej dżungli. Dzieli się ona swoimi doświadczeniami dotyczącymi udziału w różnych wydarzeniach kulturalnych. Mówi o tym, co dla niej jest ważne. Po pierwsze w opisie danego spotkania powinno być napisane, czy przewidziane są udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Po drugie, dobrze, jeśli organizatorzy oferują pomoc asystenta w dotarciu na spotkanie, po trzecie opis dotarcia do miejsca wydarzenia powinien być szczegółowy. Czasami organizatorzy większych imprez przygotowują strony o danym wydarzeniu albo aplikacje z mapą, jak poruszać się po danym festiwalu. To jest duże ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami.
Podcasty zostały udostępnione na platformie YouTube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLf-0y2mV6E9dyfOn2xQKo9aa1yabAD9Ce.
Nagrania są tworzone w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków PFRON otrzymanych od Gminy Wrocław i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.