Treść artykułu

Starsza kobieta, z krótkimi siwymi włosami uśmiecha się

Infolinia dla seniorów, którzy potrzebują rozmowy

Jesteś osobą w starszym wieku, dużo czasu spędzasz samotnie w domu i nie masz z kim porozmawiać? Pod numerem: +42 200 60 50 wolontariusze−seniorzy przez sześć dni w tygodniu czekają na twój telefon. Dzwonić można w każdej sprawie i z każdej części kraju.

Ogólnopolski telefon dla samotnych seniorów, którzy potrzebują rozmowy, uruchomiła DOZ Fundacja Dbam o Zdrowie. Telefon Wsparcia dla Seniora czynny jest od poniedziałku do soboty w godz. 16.00-20.00. Na rozmowę z osobami samotnymi czekają seniorzy−wolontariusze. W wybrane dni można też uzyskać bezpłatną poradę specjalisty – we wtorki na telefony od seniorów czeka dietetyk, a w środy – farmaceuta.

Wolontariusze−seniorzy, jak nikt inny, zrozumieją osoby, które dzwonią na tę infolinię. − Miałam kilka telefonów, jeden był bardzo przyjemny – mówi o swoich wrażeniach z dyżuru Krystyna Polak, wolontariuszka−seniorka.  – Zadzwoniła pani, którą interesowała Łódź pod względem turystycznym. Dobrze, że mam trochę wiedzy na ten temat. Bardzo przyjemnie nam się rozmawiało. Dodaje, że bywają też trudne rozmowy, np. pewna osoba oczekiwała pomocy materialnej. Pani Krystyna wyznaje, że te rozmowy są także pomocne dla niej samej – jest osobą nieco introwertyczną, ale kiedy regularnie rozmawia z innymi, coraz bardziej się otwiera.

Z badania na temat potrzeb seniorów – które przeprowadziła DOZ Fundacja Dbam o Zdrowie, wspólnie z Fundacją SeniorApp – wynika, że dla ponad 25 proc. ankietowanych najważniejsze jest zaspokojenie potrzeby poczucia bliskości. Samotność doskwiera szczególnie tym seniorom, którzy utracili najbliższych bądź kontakt z nimi (z różnych powodów) jest trudny lub wręcz niemożliwy. Osamotnienie dotyka nie tylko te osoby, które z powodu niesprawności nie mogą opuszczać mieszkania, ale także osoby sprawne fizycznie.

 

Źródło: PAP Media Room