Webinarium o dostępności towarzyszące konferencji WBU
14 czerwca br. odbyło się wirtualne wydarzenie przedstawiające zalecenia dla państw−stron Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych w celu przyspieszenia wdrażania zasad dostępności. Webinarium było wydarzeniem towarzyszącym konferencji, która odbyła się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
Spotkanie zostało organizowane przez: Światową Unię Niewidomych (WBU), Światową Organizację Zjednoczonych Miast i Samorządów (UCLG), UN-Habitat – Program Narodów Zjednoczonych oraz Międzynarodowy Związek na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.
Przyznano, że istnieje pilna potrzeba, aby państwa przyspieszyły wdrażanie konwencji i przyjęły oparte na jej prawach podejście do dostępności, przy jednoczesnym wspieraniu i angażowaniu samorządów lokalnych. Zniwelowanie braków w dostępności obejmuje podjęcie działań, które przekształcą zobowiązania prawne, w tym harmonizację krajowych polityk i strategii, a także wyposażenie samorządów lokalnych w narzędzia i zasoby, które spowodują, że dostępność stanie się standardową praktyką.
Podczas wydarzenia zostały przedstawione i omówione kluczowe rekomendacje dla państw w celu przyspieszenia wdrażania dostępności wraz z działaniami lokalizacyjnymi globalnych programów. Omówiono, w jaki sposób i dlaczego lokalizacja jest tak potężnym narzędziem do przełamywania barier dostępności i tworzenia inkluzywnych społeczeństw. Podkreślono również kluczową rolę samorządów lokalnych w zapewnieniu, że dostępność jest priorytetem.
Zalecenia dla państw członkowskich dotyczące przyspieszonych polityk i działań
Uczestnictwo i koordynacja
Wspieranie znaczącego zaangażowania organizacji osób z niepełnosprawnościami i zapewnienie ich aktywnego udziału w dialogu z agencjami, ministerstwami i sektorem prywatnym na wszystkich szczeblach, w celu osiągnięcia integracyjnych strategii, polityk i praktyk rozwoju obszarów miejskich.
Ustanowienie inkluzywnego, dostępnego i partycypacyjnego procesu konsultacji w celu zapewnienia, że wszyscy interesariusze – w tym osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze – mogą aktywnie uczestniczyć w opracowywaniu i wdrażaniu inkluzywnych strategii i programów miejskich.
Wzmocnienie powiązań między poziomem lokalnym i krajowym, a tym samym podkreślenie znaczenia przyjęcia wielopoziomowego zarządzania i wielostronnego podejścia do realizacji integracyjnych programów i praktyk.
Polityka, harmonizacja, standardy
Wspieranie środowiska sprzyjającego harmonizacji polityk i standardów poprzez odnowienie partnerstw opartych na koordynacji międzyrządowej; wspieranie współpracy między kluczowymi podmiotami i sektorami, a także skupienie się na innowacjach społecznych i instytucjonalnych.
Zapewnienie zgodności krajowych polityk miejskich, programów i planów działania z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych, w tym z art. 9 i komentarzem ogólnym nr 2 dotyczącym dostępności oraz uwagami końcowymi Komitetu CRPD. W tym celu rządy powinny aktywnie współpracować z władzami lokalnymi i regionalnymi, aby zapewnić im niezbędną zdolność do wdrażania ich.
Pomoc władzom lokalnym i regionalnym w przeprowadzaniu dobrowolnych przeglądów lokalnych i subkrajowych z większym naciskiem na dostępność i znaczące uczestnictwo OPD. Zapewnienie, że dobrowolne przeglądy staną się ściśle powiązane z zasadami i celami konwencji ONZ.
Dane i możliwości
Wzmocnienie władz lokalnych i regionalnych oraz zapewnienie im odpowiednich kompetencji, zasobów technicznych i finansowych w celu wdrażania, monitorowania i oceny polityki związanej z dostępnością.
Regularne wspieranie samorządów lokalnych w przeprowadzaniu ogólnomiejskich ocen, których celem będzie gromadzenie odpowiednich informacji.
Anna Woźniak Szymańska
Anna Powierża