Treść artykułu

Mężczyzna ogląda obraz w galerii malarstwa z dawnych wieków

„Sąd Parysa”− dowiedź się więcej o wierzeniach Greków

Publikacja wydana w wersji audio na temat obrazu „Sąd Parysa” Petera Paula Rubensa została udostępniona na stronie https://portalfilmowy.defacto.org.pl/ w zakładce słuchowiska. To jeden z czterech materiałów, które zostaną udostępnione w ramach projektu „Świat poza ramami − obraz opowiedziany osobom niewidomym słowem, dźwiękiem i emocjami”.

W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie DeFacto zostaną udostępnione w wersji audio cztery publikacje odnoszące się do obrazów, poświęcone czterem religiom. Będą to kolejno:

„Sąd Parysa” Peter Paul Rubens (Wierzenia Greków),

„Róże Heliogabala” Lawrence Alma-Tadema (Wierzenia Rzymian),

„Próby Mojżesza” Sandro Botticelli (Chrześcijaństwo),

„Żydowska narzeczona” Rembrandt van Rijn (Judaizm).

Jak pisze w publikacji autorka Anna Cirocka „Aby zrozumieć, czym był Sąd Parysa i dlaczego tak bardzo inspirował artystów, należy sięgnąć do najdawniejszych źródeł greckich. W starożytności przyjęło się uważać, że konkurs piękności, w którym sędzią był książę Parys, a uczestniczkami boginie, rozpoczął wojnę trojańską, zaś Helenę uznano za przyczynę tej wojny. Wierzono, że ludzie są pionkami w rękach bogów, więc nie ponoszą odpowiedzialności za to, co zostało im przeznaczone”.

Zainteresowani mogą wziąć udział w spotkaniu online z autorka publikacji Anną Cirocką, które odbędzie się 18 maja o godzinie 20.00. Na wydarzenie można zapisać się pod linkiem: https://festiwal.defacto.org.pl/b/jer-ken-ncv.

Publikacja powstała w ramach projektu „Świat poza ramami − obraz opowiedziany osobom niewidomym słowem, dźwiękiem i emocjami (Cztery Religie)”.

Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków PFRON.

 

Fot. Shutterstock