Treść artykułu

Dwie osoby siedzą przy stole i omawiają kwestie zawodowe

Pomoc dla osób z problemami prawnymi

Osoby, które nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawnika, mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Prawnik udzieli porady, pomoże napisać oficjalne pismo oraz pozew.

Prawnik w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej wskaże zainteresowanym, jakie są ich prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania problemu. Specjalista może udzielić pomocy przy sporządzeniu odpowiednich pism, takich jak: pozew, pismo o zwolnienie od kosztów lub o ustanowienie adwokata z urzędu.

Porady udzielane są w blisko 1500 punktach w całej Polsce. Nie ma obowiązku zapisywania się na poradę w miejscu zamieszkania. Punkty pomocy prawnej są prowadzone przez prawników lub organizacje pozarządowe. Poradnictwo prawne jest finansowane z budżetu państwa. Ma ono na celu zapewnienie równego dostępu do wymiaru sprawiedliwości.

Zapisów można dokonywać poprzez formularz umieszczony na stronie: https://zapisy-np.ms.gov.pl lub telefonicznie (na tej stronie podane są też numery telefonów).

W ramach nieodpłatnej pomocy prawnej funkcjonują punkty z dyżurami specjalistycznymi, gdzie przyjmują prawnicy specjalizujący się w danej dziedzinie. Są to takie kwestie jak: pomoc rodzinom wychowującym dzieci z niepełnosprawnością, pomoc ofiarom przemocy wobec kobiet i dzieci, pomoc osobom zadłużonym, pomoc cudzoziemcom, prawo spadkowe, alimenty, kredyty frankowe, ubezpieczenia, podatki, sprawy mieszkaniowe oraz upadłość konsumencka.

Informacje o dyżurach specjalistów w całej Polsce znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc/dyzury-specjalistyczne.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości