Treść artykułu

Uczestniczki szkolenia siedzą w ławkach. Uśmiechają się do zdjęcia.

Kolejne szkolenie dla instruktorów orientacji przestrzennej w ramach TOPON

W weekend, 4.03-5.03.2023 r., na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie odbyło się spotkanie doszkalające dla instruktorów orientacji przestrzennej w ramach projektu TOPON.

Dwudniowe szkolenie wypełnione było kilkoma godzinami teorii dotyczącej orientacji przestrzennej (m.in. wyjaśnieniem podstawowej terminologii z zakresu orientacji przestrzennej; opisem technik i procedur poruszania się z białą laską) oraz ćwiczeniami przechodzenia przez ulicę czy podróżowania środkami komunikacji z miejskim biletem, białą laską w ręku i opasce na oczach. Warsztaty były też doskonałą przestrzenią wymiany doświadczeń z codziennej pracy instruktora orientacji przestrzennej kilkunastu osób z całej Polski.

Zajęcia prowadziły Adrianna Kaczorowska i Agnieszka Zakrzewska, pracownice Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach oraz Kamila Miler-Zdanowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej.

***

Projekt pn. „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)” jest realizowany od 1.06.2021 do 30.11.2023 r. przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Polskim Związkiem Niewidomych, Akademią Pedagogiki Specjalnej, Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego, Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach oraz z partnerem ponadnarodowym: Instituttet for Blinde og Svagsynede z Danii.

Projekt ma charakter nowatorski. Dzięki jego realizacji powstanie standard dotyczący szkolenia i doszkalania kadry trenerskiej z zakresu orientacji przestrzennej oparty na współpracy międzynarodowej i standard szkolenia osób z problemami wzroku.

KW/ Centrum Komunikacji PZN

 

Szkolenie TOPON. Uczestniczki siedzą w ławkach, prowadząca omawia slajdy prezentacji. Budynek Akademii Pedagogiki Specjalnej w WarszawieUczestniczki szkolenia siedzą w ławkach. Z przodu sali jedna z prowadzących.