Jesteśmy na półmetku!
W dniach 19 – 22 stycznia 2023 r. odbył się kolejny trzeci już Zjazd uczestniczek szkolenia instruktorów czynności życia codziennego. Uczestniczyły wszystkie osoby czyli 16. Podczas zajęć zapoznano się z następującymi zagadnieniami:
- uczestniczki projektu sygnalizowały potrzebę pogłębienia zagadnień dotyczących nowych technologii w czynnościach życia codziennego, w tym robienia zakupów przez Internet metodami bezwzrokowymi, w związku z tym został przeprowadzony taki wykład;
- robienie zakupów, rozpoznawanie pieniędzy, lista zakupów, przechowywanie paragonów, posługiwanie się kartą płatniczą w sklepie, korzystanie z bankomatu – ćwiczenia;
- przygotowywanie kanapek – m.in. krojenie pieczywa, smarowanie kromek itp. (zasady bezpieczeństwa, zagrożenia) – ćwiczenia;
- organizacja przestrzeni w kuchni, nakrywanie do stołu – ćwiczenia;
- znakowanie, przechowywanie produktów, przetworów – ćwiczenia;
- nalewanie ciepłych i zimnych napojów, środki ostrożności i zagrożenia związane z tą czynnością – ćwiczenia;
- obsługa kuchenki mikrofalowej, miksera, blendera, ekspresu do kawy, pralki, odkurzacza itp.; posługiwanie się kluczami (rozpoznawanie, oznaczanie) w tym elektroniczne otwieranie zamków – ćwiczenia.
Udało nam się również zorganizować specjalne zajęcia w Willi Intrata w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, podczas których uczestniczki wraz z kadrą projektu pod bacznym okiem profesjonalnych kucharzy przygotowały posiłek wg. tradycji staropolskiej. Wysłuchały także wykładu na temat kuchni staropolskiej.
Do zajęć wykorzystano różne pomoce np.: symulatory widzenia; różnego rodzaju lupy; farby puchnące i znaczniki; czujniki poziomu cieczy; portfele, bilonówki, przymiary do banknotów; sprzęt kuchenny np.: różnego rodzaju noże, tarki, deski, pojemniki; warzywa, wędliny, ser żółty i do smarowania, pieczywo, masło, dżemy, oliwa, przyprawy oraz różny sprzęt AGD.
Ćwiczenia były przeprowadzone w opaskach i w symulatorach widzenia. Uczestniczki były bardzo zaangażowane podczas zajęć i chętnie korzystały z wiedzy i doświadczenia wykładowców.
Przypominamy, że projekt dofinansowany jest ze środków PFRON.