KOLEJNE POSIEDZENIA RADY ORGANIZACJI PACJENTÓW PRZY MINISTRZE WŁAŚCIWYM DO SPRAW ZDROWIA
Posiedzenie o którym pisałam ostatnio 26.10. 2022 r. było 13 posiedzeniem Rady. Od tego czasu odbyło się cztery kolejne w listopadzie, grudniu i styczniu.
W dniu 9 listopada 2022 r. odbyło się 14. posiedzenie Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia.
Pierwszym punktem posiedzenia była kwestia zasygnalizowana przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) dotycząca problemów pielęgniarek i położnych realizujących świadczenia zdrowotne w ramach długoterminowej opieki domowej i związana jest z wejściem w życie w dniu 1 lipca 2022 r. ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Rada przyjęła stanowisko, którego głównymi postulatami było:
- podjęcie działań zmierzających ku deinstytucjonalizacji opieki długoterminowej;
- nie limitowanie świadczeń opieki długoterminowej;
- zmiany w wycenie świadczeń długoterminowej opieki domowej;
- wprowadzenie zmian w zasadach realizacji świadczeń.
Kolejnym punktem posiedzenia były założenia projektu Portfela Aplikacji Zdrowotnych. Ideą tej inicjatywy jest wskazanie bezpiecznych i rzetelnie opracowanych aplikacji dedykowanych pacjentom.
Zgłosiłam potrzebę zadbania o to, aby aplikacje te były dostępne dla osób z problemami wzroku.
W dniu 30 listopada 2022 r. odbyło się 15. posiedzenie Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia.
Członkowie Rady zawnioskowali o transparentność i aktualizację informacji na stronie MZ, utworzenie newslettera, na który mogą zapisać się organizacje pacjentów, by zachęcać jak największą liczbę podmiotów do składania ofert oraz wydłużenie czasu na składanie ofert do 30 dni.
W dniu 14 grudnia 2022 r. odbyło się 16. posiedzenie Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia.
Pierwszym punktem posiedzenia było przedstawienie projektu ustawy o zmianie ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych oraz niektórych innych ustaw.
Drugim punktem posiedzenia było omówienie spraw związanych ze świadczeniami gwarantowanymi z zakresu rehabilitacji osób z dysfunkcją narządu wzroku (ociemniałych). Przedstawiłam szczegółowe uwagi i postulaty zarówno w temacie dotyczącym ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym jak i rehabilitacji osób z dysfunkcja wzroku. Na temat świadczeń gwarantowanych mówiła także zaproszona na posiedzenie Pani Teresa Kłys, Dyrektor Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno – Leczniczej PZN.
Wśród postulowanych zmian przedstawione zostały kwestie dotyczące:
- uzupełnienia listy zawodów medycznych o: rehabilitanta wzroku słabowidzących, instruktora orientacji przestrzennej i mobilności, specjalistę usprawniania osób z dysfunkcją wzroku,
- komplementarności leczenia i rehabilitacji,
- zmiany trybu realizacji świadczeń,
- rozszerzenia listy uprawnionych do wystawiania skierowań na rehabilitację osób z dysfunkcją narządu wzroku,
- poprawy dostępności do rehabilitacji,
- nowego standardu rehabilitacji osób z dysfunkcją narządu wzroku,
- nowej wyceny świadczenia,
- nowych uprawnień dla specjalistów rehabilitacji,
- określenia możliwości realizacji długoterminowej (do kilku miesięcy) rehabilitacji osób z dysfunkcją narządu wzroku przez Ośrodek Kompleksowej Rehabilitacji w ramach świadczeń gwarantowanych lub w inny sposób finansowanej.
Do powyższych kwestii odniósł się Pan Michał Dzięgielewski Dyrektor Departamentu Lecznictwa, który potwierdził, iż przedstawione postulaty są obecnie analizowane przez MZ. Zapowiedział również, iż w najbliższym czasie planowane jest spotkanie z Prezesem Polskiego Związku Niewidomych, podczas którego będą omawiane przedłożone zagadnienia. Rada przygotowuje stanowisko w tej sprawie.
W dniu 11 stycznia 2023 r. odbyło się 17. posiedzenie Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia
Pierwszym punktem posiedzenia było omówienie kwestii dotyczących publikowania ogłoszeń o konkursach dla organizacji pozarządowych na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.
Uzyskaliśmy informację, że resort zdrowia publikuje informacje na stronie internetowej w domenie gov.pl co oznacza, konieczność dostosowywania układu strony i jej funkcjonalności do rozwiązań obowiązujących dla całej domeny. Poinformowano nas także, że aktualna organizacja domeny gov.pl nie przewiduje możliwości przekazywania informacji w postaci newslettera.
Ustalono miejsce publikowania ogłoszeń o konkursach na https://www.gov.pl/web/zdrowie. Ścieżka dostępu: Ministerstwo Zdrowia -> Aktualności -> Konkursy i ogłoszenia. Zostanie dodana zakładka pod nazwą „konkursy” i tam będą publikowane ogłoszenia o konkursach ogłaszanych przez resort zdrowia.
Rada wystąpi także do ngo.pl z zapytaniem o zamieszczanie ogłoszeń o konkursach MZ.
Szczegółowe informacje o działalności Rady są zawarte na stronie Ministerstwa Zdrowia
Elżbieta Oleksiak
Członek Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym ds. zdrowia