Działania zrealizowane w październiku 2022 r.
- Uczestniczyliśmy w trzech spotkaniach w sprawie realizacji umów przez trenerów orientacji przestrzennej z osobami z problemami wzroku.
- Uczestniczyliśmy w spotkaniach oraz prowadziłyśmy rozmowy i korespondencję mailową z pozostałymi ekspertami w zakresie przygotowania dokumentacji walidacji i określając sposób jej prowadzenia.
- Prowadziliśmy bieżącą analizę stale napływającej dokumentacji projektowej, w szczególności: danych osobowych, umów z instruktorami, umów z osobami z niepełnosprawnością, klauzul, ewidencji godzin. Zgromadziliśmy informacje od 32 trenerów orientacji na temat ich realizacji godzin z osobami z problemami wzroku. Brakuje nam jeszcze od 6 instruktorów pełnych dokumentów.
- Kontaktowaliśmy się z prowadzącymi zajęcia na szkoleniach dla NTOP-ów w sprawach organizacyjnych dotyczących zbliżających się zjazdów.
- Monitorowaliśmy realizację treningu orientacji przestrzennej (każdy z 32 trenerów TOP realizuje 200 godzin, co w sumie daje 6400 godzin do rozliczenia), jest niezwykle czasochłonna i wymaga dużego nakładu pracy.
W związku z tym jesteśmy w stałym kontakcie telefonicznym oraz mailowym. Opowiadamy na pytania oraz wyjaśniamy nieścisłości.
- Współpracowaliśmy przy tworzeniu zasad udzielania konsultacji TOP w czasie realizowanych przez nich treningów z osobami z problemami wzroku.
- Na bieżąco dokonujemy aktualizacji materiałów znajdujących się na podstronie projektu, która widnieje na stronie PZN www.pzn.org.pl. Wszystkie zamieszczane treści zostały przygotowany w formacie dostępnym dla osób niepełnosprawnych.
Podczas wszystkich działań decyzje podejmowane były w drodze uzgodnień i konsensusu bez względu na płeć i niepełnosprawność. Podczas opracowywania materiałów uwzględniano potrzeby osób z dysfunkcją wzroku.
Polski Związek Niewidomych Centrum Rehabilitacji