Młodzi, niewidomi, zaangażowani – spotkanie podsumowujące projekt ADD@ME
ADD@ME to inicjatywa promująca działania podnoszące świadomość społeczną na temat niepełnosprawności narządu wzroku. W środę, 19 października br. w Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie odbyło się spotkanie upowszechniające i podsumowujące projekt.
Wydarzenie otworzył Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN. Następnie Anna Lemańczyk, koordynatorka działania z ramienia PZN-u powitała przybyłych gości oraz w kilku słowach wstępu przedstawiła projekt.
Same przyjemności
ADD@ME to inicjatywa, do której zaprosił nas Włoski Związek Niewidomych. Projekt trwał dwa lata, w trakcie których plany uczestnikom popsuła pandemia koronawirusa. Z tego powodu część spotkań odbywała się online. Jednak mimo trudności współpraca z innymi krajami partnerskimi (Włochy, Grecja, Rumunia, Belgia, Hiszpania) była bardzo udana. Jak stwierdziła Anna Lemańczyk: „Każde spotkanie – czy to na żywo, czy online – to była sama przyjemność. Każdy partner wniósł know-how, nie było rywalizacji, tylko wzajemne uzupełnianie się”.
Następnie koordynatorka projektu opowiedziała o celach działania, odbytych spotkaniach i szkoleniach oraz o produktach pracy intelektualnej. Zaliczają się do niej: Mieszany Program Szkoleniowy, w skład którego wchodzi podręcznik oraz podcasty, mobilna aplikacja oraz gra quizowa online. O tej ostatniej opowiedziała Marta Kanarek. Na koniec spotkania uczestnicy mieli także okazję ją przetestować.
Postrzeganie to ocenianie?
Osoby biorące udział w wydarzeniu mogły również posłuchać doświadczeń uczestników projektu. Z kolei Michał Żejmis poprowadził z uczestnikami dyskusję na temat tego, jak postrzegamy osoby niewidome. Ekspert zadał też pytanie, czy postrzeganie to ocenianie, które wywołało burzliwą dyskusję. Głosy w tej sprawie były podzielone, a sala bardzo się ożywiła i chętnie prowadziła ze sobą rozmowę.
Spotkanie, jak i cała inicjatywa, zakończyły się dużym powodzeniem. „Młode osoby mogą być najlepszymi ambasadorami w swojej sprawie” – podsumowała Anna Lemańczyk.
Projekt ADD@ME (Ambassadors of Diversity and non-Discrimination @ new Methods in non-formal Education) jest dofinansowany ze środków europejskiego programu Erasmus+.
DU/Centrum Komunikacji PZN
Fot. IJ/Centrum Komunikacji PZN