Prace zrealizowane w sierpniu 2021
Przygotowano i uzgadniano z kadrą program kolejnych szkoleń dla aplikantów na trenerów. Przekazano informacje aplikantom na trenerów i dokonano niezbędnych uzgodnień z hotelem.
Współpracowano z wolontariuszami wspierającymi w PZN. Jeden z wolontariuszy przepracował w sierpniu 10 godzin zegarowych przygotowując odpowiedzi na indywidualne pytania osób z problemami wzroku, analizując ustawę prawo oświatowe i treści dotyczące ulg i uprawnień zawartych na wkładce do legitymacji członka zwyczajnego i podopiecznego PZN pod katem ewentualnych zmian.
Zorganizowano 31 sierpnia drugie w tym roku spotkanie konsultacyjne z wolontariuszami socjalizacyjnymi (rodziny zastępcze), z pogotowia wolontarystycznego, wspierającymi. Uczestniczyło w nim 10 wolontariuszy (same kobiety) i 1 koordynatorka wolontariatu z Fundacji Labrador. Zgodnie z życzeniem wolontariuszy tematem głównym spotkania było wykorzystywanie nowych technologii ułatwiających dostępność architektoniczną, komunikacyjną i cyfrową osobom niewidomym. Wymieniano doświadczenia i ustalono temat na kolejne spotkanie – nauka orientacji przestrzennej z wykorzystaniem psa przewodnika. Ze spotkania przygotowano notatkę.
25 sierpnia przeprowadzono kolejne zdalne spotkanie upowszechniające dla osób z problemami wzroku zainteresowanych posiadaniem psów z udziałem specjalisty zewnętrznego. Tym razem zdalne spotkanie zorganizowano dla uczestników podstawowego szkolenia rehabilitacyjnego odbywającego się w jednym z ośrodków PZN w Bydgoszczy. W spotkaniu uczestniczyło 12 osób, w tym 7 kobiet i 5 mężczyzn. W czasie spotkania prowadząca je specjalistka omówił ideę posiadania psa przewodnika i możliwości wynikające z posiadania psa, aspekty prawne, co trzeba zrobić, aby aplikować o psa przewodnika, odpowiedzialność jaka wynika z posiadania psa przewodnika, jakie ulgi podatkowe można uzyskać, po co opracowywaliśmy standardy i co z nich wynika a także sposoby poruszania się osób niewidomych, uwzględniając korzystanie z psa przewodnika; etapy przystosowania się do niepełnosprawności, zagadnienia związane z psychiczną i fizyczna gotowością osoby z problemami wzroku do posiadania psa przewodnika. Odpowiedziała na różne pytania m.in. ile czasu trwa szkolenie osoby niewidomej? Czy osoba mająca dom jednorodzinny z dużą rodziną może starać się o psa przewodnika i czy duża ilość osób w domu nie będzie przeszkadzać psu? Czy pies przewodnik może funkcjonować na wsi? Czy są specjalne komendy dla psów przewodników? Czy jest dofinansowanie na karmę, ewentualne leki dla psa? Czy choroby serca są przeciwwskazaniem do posiadania psa? Czy pies umie zareagować jak coś złego dzieje się z osobą niewidomą? Uczestnicy obejrzeli także film. Ze spotkania przygotowano notatkę. Informacje na temat możliwości starania się o psa przewodnika, dwóch spotkań upowszechniających umieściliśmy w Biuletynie Informacyjnym, na stronie internetowej, na Youtube i na Facebooku. Wysłaliśmy także informację o możliwości uczestniczenia w spotkaniu upowszechniających do około 2922 czytelników Działu dla Niewidomych Biblioteki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Film jest nadal prezentowany w obu budynkach PZN. Ukazał się kolejny artykuł na stronie internetowej PZN “Misza się szkoli”. Jest to relacja jednego z wolontariuszy.
Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym ZG PZN