Uczestnicy projektu ADD@ME w Warszawie
Uczestnicy międzynarodowego projektu ADD@ME przyjechali na spotkanie warsztatowe do Warszawy. Pracują tutaj nad mobilnymi aplikacjami dotyczącymi problematyki dysfunkcji wzroku i komunikacji. Rozwiązania te będą używane w trakcie spotkań młodych liderów propagujących tematykę potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.
Celem projektu jest zaangażowanie w życie społeczne młodych osób z dysfunkcją narządu wzroku po to, aby byli oni aktywni społecznie.
− To my musimy przejąć inicjatywę i edukować osoby ze społeczności lokalnych na temat potrzeb osób niewidomych, słabowidzących oraz zagadnień dysfunkcji wzroku – mówiła Vanessa, jedna z uczestniczek projektu, na spotkaniu w Instytucie Tyflologicznym.
W ramach przedsięwzięcia powstaną trzy produkty, tj. podręcznik z podcastami dla osób młodych z dysfunkcją wzroku oraz dwie mobilne aplikacje. Pierwsza z nich to baza z różnymi narzędziami, które będą mogły być użyte podczas warsztatów. Druga to gra online, z której każdy będzie mógł skorzystać. Aplikacja quizowa to dodatkowe narzędzie z różnymi zagadnieniami, tj. sportem dla niewidomych, brajlem czy historią osób niewidomych.
Na spotkanie do Warszawy przyjechały osoby z Belgii, Rumunii, Hiszpanii, Grecji, Włoch. Obecni byli również przedstawiciele z Polski. Organizatorem spotkania grupy uczestników w Warszawie byli przedstawiciele Instytutu Tyflologicznego PZN.
Projekt realizowany jest ze środków programu Erasmus + (Akcja 2, Partnerstwo strategiczne na rzecz innowacji w dziedzinie młodzieży). Liderem projektu jest Włoski Związek Niewidomych i Słabowidzących (I.Ri.Fo.R. Florencja) a partnerami: Fundacion Docete Omnes (Hiszpania), VIEWS International (Belgia), OFENSIVA TINERILOR ASOCIATIA (Rumunia), PANEPISTIMIO THESSALIAS (Grecja) oraz Polski Związek Niewidomych. Działanie będzie realizowane do 31.10.2022 r.